Morča peruánske / Cavia aparea f. porcellus
česky: Morče domácí
Toto morča domestikovali v Južnej Amerike Indiáni v Andách. Do Európy sa dostalo v 16. storočí. Je zaujímavé, že v Severnej Amerike ho chovali ako domáce zviera pre chutné mäso. V období druhej svetovej vojny morčatá rozmnožovali za tým istým účelom na talianskom vidieku.
Morča počas domestikácie dostalo niekoľko synoným. Vo vedeckej sfére je známe ako guinejské prasiatko (guinea pig) alebo morské prasiatko (das Meerschweinchen). Medzi anglickými chovateľmi je známe pod názvom cavy, t. j. morča skalné (Cavia cobaya).
Správanie morčaťa je pomerne hlučné, sociabilné (družné), silne senzitívne. Rýchle skrotne a stane sa prítulným. Rýchle sa adaptuje v novom prostredí. Morča pre spomenuté vlastnosti je jedno z najvhodnejších zvierat pre chov v zajatí.
Morčatá sú typickými vegetariánmi, preto nie sú s ich výživou nijaké problémy. Pretože si morča nedokáže syntetizovať vitamín C, musíme ho zabezpečiť v kŕmnej dávke v prirodzenom stave (ovocie, zelenina) alebo pomocou preparátov. Podľa Petersona (1957) morča s hmotnosťou 25 g potrebuje v období intenzívneho rastu 2 mg a dospelý jedinec až 10 mg vitamínu C denne. Iba takto môže byť zabezpečená prirodzená rezistencia morčaťa voči ochoreniam.
zdroj: AMBRUŠ B. 1991. Chováme chrčky, morčatá a iné hlodavce. Bratislava: Príroda, 1991. 109s. ISBN 80-07-00227-8
[youtube]-0ibRlc5PiQ[/youtube]