Pomoc pri urceni druhu korytnacky

Rady a návody pre začínajúcich teraristov.

Pomoc pri urceni druhu korytnacky

Poslaťod Kacici55 » Str 30. Mar 2016 7:56:46

Ahojte.Vedeli by ste mi prosim poradit aky druh korytnacky ma moja kamaratka?vopred dakujem

neznama-korytnacka.png
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Kacici55
náhodný diskutér
náhodný diskutér
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Uto 29. Mar 2016 20:44:05

Re: Pomoc pri urceni druhu korytnacky

Poslaťod crocdundee » Str 30. Mar 2016 9:24:53

Pravdepodobne sa jedná o mláďa Mauremys reeversii , možno by bolo dobré spraviť viac fotiek, z viacerých uhlov. Ťažko sa to z tej rozmazanej fotky 100% určuje.
Obrázok užívateľa
crocdundee
expert
expert
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 15. Jan 2016 19:29:30
Bydlisko: Nitra

Re: Pomoc pri urceni druhu korytnacky

Poslaťod Kacici55 » Str 30. Mar 2016 9:53:34

Mam od nej len tuto jednu foto.skusim vypytat dalsie foto.dakujem :)
Kacici55
náhodný diskutér
náhodný diskutér
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Uto 29. Mar 2016 20:44:05

Urcenie druhu korytnacky

Poslaťod RojkoK » Pon 12. Sep 2016 12:12:53

Pred par dňami som nasiel korytnacku, ktora sa snazila prejst cez cestu, kde ju skoro preslo auto.
Cize som si ju vzal domov pretoze jej majitela sa mi nepodarilo najst. Ludia z okolitych domov tvrdili, ze nieje ich.

Problem spociva v tom, ze neviem o aky druhy korytnacky sa jedna presne a teda neviem co potrebujem zabezpecit aby sa jej u mna darilo.

Bol som snou aj u zverolekara a ten len povedal, ze je to vraj druh suchozemskej korytnacky, ze je to samica a ze ma cca 15-18 rokov. Ale ze ani on presne nevie aky je to druh....

Vedel by mi niekto poradit o aky druh sa jedna?

Druha vec korytnacka nechce jest. Prve dva dni bola vystrasena zrejme z toho zazitku na frekventovanej ceste, teraz sa uz nesnazi utekat prec a vyzera, ze uz je kludna, ale nechce jest a ani pit som ju nevidel. Na jedlo som jej dal pupavu, skorocel, mrkvu, salat, jablko. Cez den ju mam vonku kde je 50/50 tien a slnko a na noc ju skovavam.

dakujem za rady a pomoc.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
RojkoK
náhodný diskutér
náhodný diskutér
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pon 12. Sep 2016 11:06:20

Re: Urcenie druhu korytnacky

Poslaťod akvarista » Štv 15. Sep 2016 10:40:03

Ahoj, nie je to v žiadnom prípade suchozemská korytnačka, ale o vodná, konkrétne táto:


Je to mäsožravý druh korytnačky, je preto logické že nechce jesť to, čo si jej naservíroval :lol2:

Dobre si prečítaj diskusiu, aby si predišiel prípadným problémom. :coffee:
Obrázok
Niektorí ľudia sú ako akvarijné rybky - stále v pohybe a stále bez cieľa.
Obrázok užívateľa
akvarista
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 18:51:54

Re: Urcenie druhu korytnacky

Poslaťod smith » Štv 15. Sep 2016 11:02:43

RojkoK píše:Bol som snou aj u zverolekara a ten len povedal, ze je to vraj druh suchozemskej korytnacky...


veterinarovi ktory tvrdi ze ide o suchozemsku korytnacku sa v buducnosti vyhybaj !!! :censored: :censored: :wall: :wall:
Obrázok
smith
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 15:20:54

Re: Urcenie druhu korytnacky

Poslaťod RojkoK » Štv 15. Sep 2016 11:21:42

Den potom ako som uverejnil svoju otazku na fore som prisiel na to ze ten veterinar by mal vratit diplom alebo mal aspon povedat ze nevie a nie tvrdit bludy. Na koho sa ma potom clovek spolahnut ked potrebuje radu o zviera a obzvlast ak mu chce pomoct a nie ho dalej trapit.

Prisiel som na to aj sam, ze je to korytnacka pismenokova.. len mi to chvilku este trvalo

cize nesnazim sa ju uz krmit pupavov kedze som prisiel nato co je za druh. skusili sme ju dat k vode a ona hned vyuzila moznost sa okupat a kedze sa jej odtial moc nechcelo nasli sme dazdovky dali ich do vody a v tej chvili sa prejavila v plnej prade...ukazkovy masozravec....

kedze chovat vodnu korytnacku tejto velkosti je priestorovo narocne zvazujem co snou dalej...zatial ju mam na zahrade, ale na zimu by tam nemohla ostat, nebolo by to vhodne pre nu podla mojho nazoru...a teda zvazujem ci nezacnem aktivne hladat osobu, ktora by sa vedela o nu dobre postarat a poskytnut je domov v kazdom rocnom obdobi, presne taky ako potrebuje.

dakujem vam za rady a pomoc
RojkoK
náhodný diskutér
náhodný diskutér
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pon 12. Sep 2016 11:06:20

Re: Urcenie druhu korytnacky

Poslaťod akvarista » Štv 15. Sep 2016 21:41:56

Veterinári sa väčšinou zameriavajú na komerčne zaujímavejšie druhy zvierat, ako sú psy, mačky, atď., chápem že sa nemusí vyznať v plazoch, nedá sa poznať všetko (i keď tu by sa dalo namietať, že korytnačka písmenková je asi najznámejšia vodná korytnačka). Je ale neprofesionálne zavádzať klientov svojimi dohadmi, ak si nie som na 100 percent istý. :/

Predošlým príspevkom som ti chcel jemne naznačiť, že chovať takto nadobudnutú korytnačku písmenkovú je nelegálne, pretože ide o invázny a nežiaduci druh, jej chovom sa môžeš dostať do problémov ak ťa niekto nahlási úradom. Riešením je odovzdať ju niektorej štátnej inštitúcii, kde sa o ňu budú vedieť postarať, určite ti bude v tomto vedieť viac poradiť užívateľ crocdundee, skús mu napísať súkromnú správu. ;)
Obrázok
Niektorí ľudia sú ako akvarijné rybky - stále v pohybe a stále bez cieľa.
Obrázok užívateľa
akvarista
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 18:51:54

Re: Pomoc pri urceni druhu korytnacky

Poslaťod crocdundee » Štv 22. Sep 2016 12:38:35

Tak sa zapojím aj ja :)

Jedná sa o druh Trachemys scripta troosti, tento poddruh narozdiel od bežnejšie chovaného poddruhu a donedávna jediného invázneho a zakázaného druhu (do roku 2015) Trachemys scripta elegans je trochu náchylnejší na teploty prostredia, pretože obýva juhovýchodné pobrežie USA, TSE sa vyskytuje na celom východnom pobreží USA. Preto pri tomto druhu je trochu horšia adaptácia na naše prírodné podmienky v zime. Aj keď musím povedať, že posledné obdobia tie zimy sú dosť suché a mierne(Nitra a okolie).

Dnes je tento druh spoločne s celým rodom Trachemys zakázané chovať, predávať, rozmnožovať, alebo inak s nimi nakladať. Samozrejme existujú aj výnimky, kedy sa jedince nadobudnuté pred rokom 2015 zaevidovali na mieste príslušnom OÚ ŽP a nechali sa dožiť. A v neposlednom rade existujú aj výnimky, že sa o nich "nevie"... Je to totiž trochu ťažšie aplikovateľné v praxi. Bežne si totiž tieto korytnačky nechávajú nálezcovia, pretože nevedia všetky potrebné informácie.

Riešenie by bolo odovzdanie nájdeného jedinca na OÚ ŽP, ten by ju mal prevziať a umiestniť ju niekam. Prípadne ju zaniesť do jednej zo štátnych alebo verejných inštitúcii. Záleží od miesta nálezu zvieraťa.

Toto však podľa mňa mal riešiť už veterinárny lekár a pokiaľ tvrdil, že sa jedná o suchozemskú korytnačku, tak sa takto malo postupovať oto skorej, pretože podľa dostupných informácií sú dnes všetky druhy suchozemských korytnačiek zákonom chránené (niektoré viac, niektoré menej..).

Druhá mylná informácia je, že tento druh korytnačiek je mäsožravý. Nie je to pravda, daný druh je všežravec, pričom do cca 10-15 veku svojho života (cca 1 tretina života) je to pomer potravy 30 % rastlinná zložka, 70 % živočíšna zložka a potom sa to postupne vyrovnáva až nakoniec cca od 15-20 roku života je pomer asi 60 : 40 pre rastlinnú zložku potravy. Ale to by bolo na dlhšie a hlavne to nepatrí do tejto diskusie.
Obrázok užívateľa
crocdundee
expert
expert
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 15. Jan 2016 19:29:30
Bydlisko: Nitra

Re: Pomoc pri urceni druhu korytnacky

Poslaťod akvarista » Štv 22. Sep 2016 21:13:16

Ahoj, podľa čoho usudzuješ, že ide o poddruh Trachemys scripta troosti? Ak si pozrieš spodnú fotografiu, tak je na jej hlave vidieť červený (tmavočervený až takmer hnedý) pás, typický pre TSE.
Áno, súhlasím že sa príležitostne živia aj rastlinnou zložkou potravy, no prevažujúca je predsa len živočíšna a nepoznám nikoho kto by ich v zajatí kŕmil inak. :)
Obrázok
Niektorí ľudia sú ako akvarijné rybky - stále v pohybe a stále bez cieľa.
Obrázok užívateľa
akvarista
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 18:51:54

Ďalší

Späť na Chovateľstvo plazov a obojživelníkov



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť