Vhodné druhy krmív pre papagájce vlnkované (andulky)

Všetko o strave pre vtáctvo, krmivách a ich doplnkoch.

Vhodné druhy krmív pre papagájce vlnkované (andulky)

Poslaťod noro » Sob 04. Máj 2013 19:29:48

Vhodné druhy krmív pre papagájce vlnkované (andulky)

Potravou papagájcov vlnkovaných sú krmivá rastlinného, živočíšneho a minerálneho pôvodu. Ich základným krmivom sú rôzne druhy semien, ktoré tvoria podstatnú časť kŕmnej dávky.

Krmivá rastlinného pôvodu

Proso je hlavné krmivo papagájcov vlnkovaných chovaných v zajatí. Výživnou hodnotou sa vyrovná ovsu; má dostatočný obsah bielkovín i stopových prvkov. V chovateľskej praxi sa stretávame s viacerými formami prosa, ktoré sa líšia nielen tvarom a veľkosťou, ale aj farbou pliev. Najbežnejšie je proso žlté, červené, menej časté je zelené, strieborné, biele, alžírske, japonské, talianske a senegalské proso. Senegalské proso je pre papagájce výborné krmivo; predkladáme im ho v celých klasoch. Pretože proso je základom ich výživy, nesmie byť prestarnuté alebo ináč biologicky znehodnotené. Takéto proso je potom príčinou neúspechov v chove (časté hynutie dospelých vtákov, slabá fertilita chovných párov, hynutie mláďat a pod.), pretože obsah živín býva v ňom veľmi znížený.
Lesknica lekárska je nepostrádateľná pri chove výstavných papagájcov, ktoré ju obľubujú viac než proso. Lesknica má vysoký obsah bielkovín a nízky obsah tuku, pričom je veľmi výživná a ľahko stráviteľná; povzbudzuje temperament i pohlavnú aktivitu chovných jedincov. Papagájce kŕmené lesknicou majú sýtu farbu a kvalitné operenie.
Ovos je výživné krmivo. Jeho nevýhodou je, že vzhľadom na vysoký podiel pliev obsahuje veľa nestráviteľnej vlákniny. Preto sa v praxi častejšie skrmuje lúpaný ovos, ktorý má nízky obsah hrubej vlákniny, a tým aj výhodnú koncentráciu i zloženie živín. Ovos má však aj priaznivý fyziologický účinok pre pomerne vysoký obsah tukov (6 %), vysoko hodnotných proteínov (16 %) i mnohých biologicky účinných látok (vysoké množstvo vitamínov skupiny E i B). Ľahko stráviteľné živiny, ktoré sa nachádzajú v ovse, priaznivo pôsobia na reprodukciu papagájcov vlnkovaných. Ovos zvyšuje nielen sexuálnu aktivitu hniezdiacich párov, ale pozitívne pôsobí aj na kvalitu a lesk peria. Veľký podiel ovsa však znižuje intenzitu sfarbenia peria.
Pšenica má vysoký obsah bielkovín (11 - 14 % hrubého proteínu) a vitamínov skupiny A, B i vitamínu E v obilných klíčkoch. Papagájcom ju však musíme predkladať naklíčenú; rýchle si na ňu zvyknú a s obľubou ju prijímajú. Pretože pšenica má priaznivé zloženie, treba ju vo väčšej miere nakličovať pred začiatkom chovnej sezóny, ako aj počas odchovu mláďat. Pre vysoký obsah síry a minerálnych látok sa odporúča zaraďovať ju do kŕmnej dávky najmä v čase pŕchnutia.
Kukurica má vyššiu stráviteľnosť než ostatné obilniny. Obsah hrubého tuku je takmer rovnaký ako pri ovse (4,5 %), obsah hrubej vlákniny je veľmi nízky. Vzhľadom na pomerne vysoký obsah vitamínu E a karoténu sa odporúča používať kukuricu pri odchove mláďat, treba však postupovať opatrne, aby vtáky príliš netučneli. Kukuricu podávame vtákom čerstvú v šúľkoch, najlepšie v mliečnej zrelosti, keď ešte neobsahuje veľa škrobu.
Trávne semená. Papagájce vlnkované veľmi obľubujú trávne semená, pretože sú ich prirodzenou potravou aj v divých biotopoch Austrálie.
Zo semien domácich tráv sú to predovšetkým smená lipnice ročnej (Poa annua), ktoré tvoria podľa Immelmanna jednu z trofických báz divo žijúcich vtákov. Ďalej je dostupný mätonoh trváci (Lolium perenne), reznačka laločnatá (Dactylis glomerata) a iné druhy bežných tráv.
Semená burín. Semená burín sú pre papgájce veľmi vhodnou potravou počas celého vegetačného obdobia (nedozreté i dozreté klasy). Patria sem semená hviezdice prostrednej (Stellaria media), púpavy lekárskej (Taraxacum officinale), pastierskej kapsičky (Capsella bursa-pastoris), skorocelu väčšieho (Plantago major), starčeka obyčajného (Senecio vulgaris) a smená mnohých iných divých bylín a burín.

Krmivá živočíšneho pôvodu

Vysoký obsah živočíšnych bielkovín majú slepačie vajcia, mlieko, tvaroh, rybací tuk a rybacia a mäsovokostná múčka.
Vajcová zmes je pre papagájce najlepšie proteínové krmivo. Je nepostrádateľná predovšetkým v období rozmnožovania a rastu mláďat. V tomto čase ňou kŕmime papagájce aj niekoľkokrát denne, ale len v menších množstvách, pretože veľmi rýchlo podlieha mikrobiálnemu rozkladu. Vajcovú zmes pripravujeme vždy čerstvú; ak ju urobíme do zásoby, musíme ju uskladniť v chladničke v mikroténových vreckách. Pred použitím ju necháme najprv vytemperovať pri izbovej teplote (najlepšie je vlhkú zmes presypať na kus filtračného papiera) a až potom ju podávame vtákom.
Mlieko (sušené), tvaroh, rybací tuka rybaciu alebo mäsovokostnú múčku nepodávame samostatne, ale vždy zamiešané do vajcovej zmesi. Všetky zmesi musia byť sypké, nikdy nie mazľavé alebo príliš vlhké.

Zelené krmivo

Zelené krmivo je dôležitým doplnením základných zložiek potravy. Je zdrojom vitamínov a minerlnych látok, podporuje dobré trávenie vtákov. V zelenom krmive, ovocí i v okopaninách sú v priaznivom pomere zastúpené bielkoviny, sacharidy i dôležité kosťotvorné látky. Zelené krmivo podporuje chuť vtákov do žrania, rast mladého organizmu i kvalitu peria a má súčasne dietetické (zabraňuje zápche) i liečivé účinky.
Zelené krmivo podávame papagájcom celý rok; počas vegetačného období vždy čerstvé, v zimných mesiacoch sušené.

pokračovanie neskôr...

zdroj: AMBRUŠ B. 1990. Chováme papagájce vlnkované (andulky). Bratislava: Príroda, 1990. 154s. ISBN 80-07-00294-4
Obrázok
Všetky moje inzeráty nájdete TU.
Obrázok užívateľa
noro
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 34
Registrovaný: Str 26. Okt 2011 17:46:10

Späť na Potrava pre vtáctvo



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť