Papagáj sivý / žako (Psittacus erithacus)

Sem patrí všetko o vtáčích druhoch.

Papagáj sivý / žako (Psittacus erithacus)

Poslaťod noro » Ned 05. Máj 2013 20:51:07

Papagáj sivý / žako (Psittacus erithacus)
česky: Papoušek šedý - žako

Samec: popolavosivý, perie na temene, krku a prednej časti chrbta obrúbené svetlejšie. Kostrč sivobiela, sivé krídla sú tmavšie. Chvost, vrchné a spodné chvostové krovky červené. Čelo, uzdička a boky neoperené, nadnozdrie biele, zobák čierny. Očí mladých vtákov takmer čierne, vo veku 3 - 6 mesiacov sivé, do veku jedného roka úplne zožltnú; oči vtákov vo veku nad 4 roky bieložlté.
Samica: Zafarbením sa neodlišuje od samca.
Veľkosť: telo dlhé 350 - 400 mm, krídla 220 - 245 mm, chvost 80 - 100 mm.
Rozšírenie: Stredná Afrika.

Žako napriek tomu, že je vo veľkých množstvách odchytávaný, je pomerne hojný v stredoafrickom pralese. V období mimo hniezdenia, podobne ako papagáj dlhokrídly, zhlukuje sa do kŕdľov, a tak si spoločne vyhľadáva potravu. Mnohokrát narobí veľké škody na kukuričných poliach, a preto ho domorodci nemilosrdne strieľajú. Okrem obilnín, semien, dužinatých plodov a bobúľ s obľubou požiera orechy najrôznejšieho druhu.

Hniezdi v dutinách stromov, pričom si otvor robí v rozličnej výške nad zemou. Na rozdiel od papagája dlhokrídleho sa stáva, že hniezdi i niekoľko párov v blízkosti, čím sa zaraďuje medzi čiastočne sociálne druhy. Dutina je hlboká približne 60 cm od vletového otvoru, ktorý má priemer asi 12 cm. Samica znáša obyčajne 3 vajcia, na ktorých sedí 28 - 30 dní. Mláďatá vylietajú asi po 9 týždňoch.

V našich podmienkach papagája sivého kŕmime rozličnými druhmi semien, obilím v mliečnej zrelosti, naklíčeným obilím, rozmanitými orechmi, tvarohom, ovocím, kompótmi, vareným mäsom, ktoré prijímajú s obľubou. Pri podávaní mäsa a iných bielkovín treba dbať na to, aby potrava nebola veľmi jednostranná, pretože môžu nastať poruchy metabolizmu.

Na chov zhotovíme pomerne veľkú voliéru. V prípade že žaka chováme osobitne, umožníme mu voľné prelietavanie. Pozor však, aby nepoškodil nábytok alebo predmety v byte. Tento papagáj sa naučí mnoho slov, zvukov a melódií a pokladá sa za najschopnejšieho papagája v napodobňovaní. Dožíva sa vysokého veku 50 - 70 rokov, v niektorých prípadoch i viac ako 100 rokov.

zdroj: DÚHA J. 1987. Chováme papagáje. Bratislava: Príroda, 1987. 124s.

videá:

[youtube]91pi4LpYuAo[/youtube]

[youtube]WBCsGDcm_zo[/youtube]
Obrázok
Všetky moje inzeráty nájdete TU.
Obrázok užívateľa
noro
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 34
Registrovaný: Str 26. Okt 2011 17:46:10

Späť na Druhy vtáctva



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť