Osvetlenie akvária

O starostlivosti o akvárium a akvaristických potrebách.

Osvetlenie akvária

Poslaťod akvarista » Pon 01. Apr 2013 14:29:27

V minulosti umiestnenie akvária malo veľmi dôležitú úlohu, pretože bolo treba zabezpečiť dostatok slnečného svetla (juhovýchodná alebo západná strana). Vývoj rozličných druhov osvetlenia spôsobil, že dnes sa nemusíme viazať na prirodzené osvetlenie, ak zabezpečíme vhodné umelé osvetlenie. Vplyv svetla na ryby nie je zanedbateľný. Nevhodné osvetlenie ryby stresuje, a naopak, vhodný osvetľovací zdroj umožňuje dobrý vývoj a kondíciu rýb. Ak by sme rybky chovali v úplnej tme, odrazilo by sa to okrem iného aj na ich zníženej pohlavnej aktivite.

Zdroje svetla umiestňujeme do osvetľovacích telies, ktoré by mali spĺňať niekoľko požiadaviek. V prvom rade musia byť bezpečné, to znamená, že elektroinštaláciu musí urobiť odborník rešpektujúci bezpečnostné predpisy. Konštrukcia osvetľovacieho telesa musí byť zabezpečená tak, aby nespadla do vody v akváriu. Aby sa do akvária sústredilo maximum svetelných lúčov, na vnútornú stranu osvetľovacieho telesa nalepujeme alobal, príp. ju natierame vhodnou reflexnou farbou. Aby sa žiarovky neprehrievali a neznižovala sa tak ich životnosť, musia byť v osvetľovacom telese vetracie otvory.

Pri zhotovovaní osvetľovacieho telesa platí zásada, že akvárium osvetľujeme väčším počtom žiaroviek slabšej intenzity. Vzhľadom na to, že svetlo žiaroviek je bodové, určité časti akvária by sa pri použití silnejších žiaroviek "presvietili", ale celkove by akvárium nemalo dostatok svetla.

Pri osvetľovaní akvária je najvhodnejšie kombinovať žiarovky so žiarivkami. Nevýhodou žiaroviek je ich nízka svetelná účinnosť. Na svetlo premenia len 5 až 9 % elektrickej energie, zvyšná časť sa vyžaruje vo forme tepla (žiarivky premenia na teplo iba 8 % energie).

Spodná časť banky žiarovky by nemala byť veľmi blízko krycieho skla akvária, lebo sklo, ak je hrubšie ako 4 mm, by mohlo prasknúť (lokálne sa prehrieva). Pod osvetľovacie teleso odporúčame používať krycie sklá, ktoré chránia elektroinštaláciu pred vodou pri prípadných prudších skokoch niektorých druhov rýb alebo pred vodou z filtra.

Osvetľovacie teleso môžeme umiestniť buď v zadnej časti akvária (osvetľujeme prípadné pozadie za akváriom), alebo v strede, čo používame najčastejšie pri chovných nádržiach. Najefektívnejšie pôsobí akvárium osvetlené v prednej časti. V tomto prípade sa maximum svetelných lúčov odráža smerom k pozorovateľovi.

Intenzita osvetlenia závisí od viacerých faktorov: od čistoty vody, od výšky vodného stĺpca, inštalácie zdroja, ale aj od druhu rastlín. Napr. v hĺbke asi 300 mm pohltí čistá voda asi 50 % intenzity dopadajúceho svetla. Pri intenzite osvetlenia sa pridržiavame schémy, že na 1 liter vody v akváriu treba výkon žiaroviek 1 W a výkon žiariviek 0,5 W. Je to však pre spomenuté dôvody skutočne len orientačná schéma.

Intenzitu osvetlenia určujeme podľa porastov rias v akváriu. Keď bujnie zelená riasa, intenzitu stlmíme, keď sa vytvárajú hnedé porasty rozsievok, intenzitu osvetlenia zosilníme. V našich akváriách sa v porovnaní so zahraničnými používa pomerne malá intenzita osvetlenia. V týchto štátoch akvaristi kladú na rastliny v akváriu väčší dôraz ako u nás, preto majú aj bohatší sortiment rastlín.

zdroj: ČERNÝ J. - TOPERCER E. 1989. Chováme akváriové ryby. Bratislava: Príroda, 1989. 170s. ISBN 80-07-00020-8
Obrázok
Niektorí ľudia sú ako akvarijné rybky - stále v pohybe a stále bez cieľa.
Obrázok užívateľa
akvarista
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 18:51:54

Re: Osvetlenie akvária

Poslaťod babsgabs » Štv 13. Feb 2014 13:28:29

je zajímavé, že zrovna tuhle publikaci jsem četla před pár měsíci. Taková pravda jek je tady popsáná by měla být přibalena u každého osvětlení.
babsgabs
náhodný diskutér
náhodný diskutér
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Uto 11. Feb 2014 9:45:40


Späť na Akvaristické potreby a starostlivosť



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť