Najčastejšie ochorenia malých hlodavcov

Sem patrí všetko o ochoreniach hlodavcov a skúsenostiach s liečbou.

Najčastejšie ochorenia malých hlodavcov

Poslaťod lienka » Uto 02. Apr 2013 15:15:13

Najčastejšie ochorenia malých hlodavcov

Pri zanedbaní veterinárnych opatrení sa zvyšuje pravdepodobnosť výskytu bakteriálnych, vírusových, parazitárnych i iných ochorení.

Choroby chrčkov

Chrčky postihuje v zajatí len veľmi málo ochorení. Medzi závažné, i keď časté ochorenia patria roztoče, Trichomonas muris, škrkavky a tzv. vlhký chvost.

Chrčky chované v nečistých, vlhkých chovných zariadeniach bývajú často napádané roztočmi. Preventívnym opatrením je časté vetranie chovných priestorov a výmena znečistenej podstieľky.

Endoparazitárne ochorenia. V žalúdku, črevách a v priústnych vakoch môže parazitovať Trichomonas muris. Z červov sa vyskytujú škrkavky. Napadnuté zvieratá ošetríme piperazínom podaným v pitnej vode.

Ochorenie, tzv. vlhký chvost, ktorým trpia často mladé i dospelé jedince je neznámeho pôvodu. Choré chrčky sú malátne, silne zoslabnuté a okolie análneho otvoru je vlhké ako pri hnačkách. Zvieratá trpia silným zápalom čriev. Pravdepodobne ide o vírusové ochorenie. Toto ochorenie častejšie vzniká v chovoch s nedostatočnou hygienou a s deficitným krmivom pokiaľ ide o minerálne, vitaminózne a dietetické zložky.

Choroby morčiat

Morčatá sú veľmi odolné voči mnohým chorobám, ktoré postihujú iné hlodavce. Len sporadicky sa vyskytujú tieto ochorenia: paralýza, salmonelóza, pseudotuberkulóza, kokcidióza a vši.

Paralýza je najčastejšie vírusové ochorenie morčiat, ktoré postihuje panvové končatiny. Nie je silne infekčná.

Salmonelóza môže spôsobiť ťažké epidémie v chovoch morčiat. Pôvodcami ochorenia sú Salmonella typhimurimum, prípadne Salmonella enteritidis. Latentné ochorenie prepukne najčastejšie pri hypovitaminóze C. Choré zvieratá majú zježenú srsť, hnačku a hynú. Choré zvieratá treba vyradiť z chovu a udržiavať absolútnu čistotu.

Pseudotuberkulózu spôsobuje Pasteurella pseudotuberculosis. Postihnuté zvieratá majú palpáciou zistiteľné mezenterické lymfatické uzliny. Prevencia spolčíva v hygiene chovu a v predkladaní bezchybných krmív s dostatkom vitamínu C.

Kokcidiózu sôsobuje Eimeria caviae v zanedbaných nečistých chovoch. Treba dodržiavať hygienu v chove a odstrániť choré zvieratá.

Vši sa vyskytujú v silnej invázii najmä v zanedbaných nečistých chovoch. Zamorené zvieratá a chovné priestory ošetrujeme aerosólovými insekticídmi (Arpalit spray).

Patologické stavy. Gravidné samičky morčiat často trpia nadmerným teplom a vyčerpané hynú. Účinnou profylaxiou je dostatočné vetranie chovných priestorov a dostatok čistej pitnej vody.

Choroby myší

Myš trpí väčšou rozmanitosťou ochorení ako ostatné druhy hlodavcov. Najčastejšie sa vyskytujú tieto ochorenia: salmonelóza, Tyrzerova choroba, infekčný katar, infekčná ektromélia a kokcidióza.

Salmonelózu spôsobujú Salmonella typhimurium alebo Salmonella enteritis, vzácne i iné druhy. Patrí medzi najčastejšie ochorenie myší. Pri akútnej forme zvieratá v priebehu niekoľkých dní hynú. Srsť chorých zvierat je zježená, zvieratá sú menej pohyblivé a chudnú.

Tyrzerovu chorobu vyvoláva Bacillus piliformis. Spôsobuje najväčšie škody v chovoch myší v Európe a Japonsku. Je to vlastne hepatitída s črevnými ťažkosťami. Zvieratá v krátkom čase hynú. Profylaxiou sú prísne hygienické opatrenia.

Infekčný katar je chronické ochorenie veľmi rozšírené v chovoch myší. Choré jedince sú malátne, srsť je zježená. Myši vydávajú chrčivé zvuky. Napadnuté jedince treba vyradiť z chovu.

Infekčná ektromélia (myšie kiahne) je spôsobená vírusom Poxvirus muris. Choré zvieratá sú letargické, neprijímajú potravu, srsť majú zježenú a chudnú. Prevencia spočíva v karanténe novoprikúpených zvierat 14 až 21 dní.

Kokcidióza myší sa vyskytuje pri zlých hygienických podmienkach chovu. v čisto udržiavaných chovoch je však ojedinelá.

zdroj: AMBRUŠ B. 1991. Chováme chrčky, morčatá a iné hlodavce. Bratislava: Príroda, 1991. 109s. ISBN 80-07-00227-8
Obrázok
Aj malý pes dokáže v posteli zaujať takú polohu, aby pre Vás prakticky neostalo žiadne miesto.
Obrázok užívateľa
lienka
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 72
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 29. Sep 2011 21:47:46
Bydlisko: západ

Späť na Choroby a liečba hlodavcovKto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť