Preprava hlodavcov

Rady a návody pre začínajúcich chovateľov hlodavcov.

Preprava hlodavcov

Poslaťod lienka » Uto 09. Apr 2013 17:06:15

Transport hlodavcov

V chovateľskej praxi sme nútení pomerne často prepravovať malé hlodavce pri ich nákupe, predaji a posielaní na výstavy. Choré jedince za účelom zistenia diagnózy prenášame aj do veterinárneho zariadenia. Nevhodný transport je často príčinou zbytočných strát prepravovaných zvierat.

Transportné debničky - prenosky slúžia nielen na prenášanie zvierat na krátke vzdialenosti, ale prepravujeme v nich malé hlodavce aj na väčšie vzdialenosti poštou alebo železnicou. Preto treba prenosky zhotoviť z takého materiálu, ktorý sa ľahko nepoškodí a nezdeformuje. Vhodné sú debničky z hrubej preglejky, latovky alebo z pozinkovaného plechu. Prenosky z plexiskla sú nevhodné, pretože v zime je v nich príliš chladno a počas horúcich dní horúco a sparno, takže je nebezpečenstvo prehriatia a udusenia transportovaných zvierat.

Rozmery transportných debničiek musia byť adekvátne počtu a druhu prepravovaných zvierat. Prenoska musí byť dostatočne hlboká, aby zvieratá, ktoré sú pri prenášaní veľmi vyľakané, mali možnosť oddychu a mohli sa počas dlhej cesty nasýtiť. Časť, v ktorej je niekoľko malých vetracích otvorov musí byť zošikmená, aby hlodavce mali dostatočný prísun vzduchu aj vtedy, keď je prenoska pri preprave založená balíkmi. Väčšina hlodavcov podlieha pri transporte stresu. Preto nie je vylúčené, že i tie zvieratá, ktoré sa dobre poznajú, sú pod vplyvom stresovej situácie voči sebe agresívne, takže si môžu ťažko ublížiš. Preto odporúčame prenosku rozdeliť priehradkami na jednotlivé oddelenia, aby sa každé zviera prepravovali izolovane.

Pred transportom zvierat nasypeme do prepravky stelivový materál (hobliny, suchú rašelinu, nadrobno posekané seno a pod.), ktorý je zároveň vhodným prostriedkom na odsávanie moču a výkalov. Na dno debničky nasypeme jadrové alebo peletované krmivo a okrem toho vložíme do nej kúsok jablka, hrušky, mrkvy a pod. Napájačku do prenosky neumiestňujeme, pretože by sa prepravované zvieratá zbytočne premáčali a mohli by uhynúť.

Prepravné debničky musia byť vždy označené nápisom "Živé zvieratá", "Neklopiť" a "Súrne". Pred prepravou treba prenosky zaplombovať alebo zapečatiť pečatným voskom. Poštou i železnicou posielame malé hlodavce vždy podvečer, aby sa zásielka mohla doručiť na druhý deň ešte predpoludním. Adresátovi vopred telegraficky oznámime, kedy zvieratá zasielame.

zdroj: AMBRUŠ B. 1991. Chováme chrčky, morčatá a iné hlodavce. Bratislava: Príroda, 1991. 109s. ISBN 80-07-00227-8
Obrázok
Aj malý pes dokáže v posteli zaujať takú polohu, aby pre Vás prakticky neostalo žiadne miesto.
Obrázok užívateľa
lienka
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 72
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 29. Sep 2011 21:47:46
Bydlisko: západ

Späť na Chovateľstvo hlodavcovKto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť