Odchov korytnačiek

Rady a návody pre začínajúcich teraristov.

Odchov korytnačiek

Poslaťod akvarista » Ned 31. Mar 2013 18:05:54

Odchov korytnačiek v zajatí

Podobne ako vo voľnej prírode, aj v zajatí sa suchozemské a vodné korytnačky pária a znášajú vajcia.

Samice suchozemských korytnačiek vajíčka znesené v letných výbehoch obyčajne zahrabú do piesčitej pôdy. Vo vnútorných teráriách, keď nemajú možnosť vajíčka zahrabať, kladú ich voľne na dno terária.

Samice vodných korytnačiek chované v jazierkach znášajú vajíčka na súši a tiež ich zahrabávajú do zeme.
Samice vodných korytnačiek chované v akvateráriách, aj napriek súši, znášajú veľmi často vajíčka do vody. Podľa literárnych údajov, z vajíčok znesených do vody sa vraj nikdy nemôžu vyliahnuť mláďatá. Na základe vlastných skúseností však môžeme tieto tvrdenia vyvrátiť. Pri všetkých znáškach samica korytnačky močiarnej (Emys orbicularis) zniesla vajíčka do vody. Dokonca vajíčka z jednej znášky boli pod vodou takmer 48 hodín. Napriek tomu sa asi v 90 % skončil embryonálny vývoj a liahnutie bolo tiež úspešné.

Aby sa zabezpečilo úspešné liahnutie, znesené vajíčka suchozemských a vodných korytnačiek umiestnime do inkubátora.

Odskúšali sme viac typov liahní, pričom odporúčame túto:
Na zhotovenia potrebujeme nádobu z plastov, ktorú asi do polovice naplníme vodou. Na ňu umiestnime plytšiu plastickú nádobu, ktorej dno hustejšie predierkujeme. Do tejto nádoby vložíme na celú plochu dna asi 2 cm hrubý molitan, do ktorého sme vyhĺbili jamky pre vajíčka. Na každé vajíčko opatrne zaznačíme mäkkou ceruzkou dátum znášky. Po uložení vajíčok nádobu prikryjeme podobnou plastickou nádobou, v strede ktorej je vyvŕtaný otvor pre teplomer. Vajíčka pravidelne kontrolujeme, prípadné neoplodnené vajíčka odstraňujeme. Odparenú vodu dolievame a raz týždenne liaheň krátko vetráme odkrytím hornej časti. Výhodné je použiť nádoby z priesvitných plastov. Liaheň umiestnime stabilne. Do vody v spodnej nádobe môžeme dať podľa potreby 5 W ohrievač.

Po vyliahnutí mláďatá premiestnime do elementiek. Suchozemským korytnačkám dáme na dno pijavý papier a do rohu malú misku s vodou. Mláďatá vodných korytnačiek umiestňujeme do elementiek s nízkou hladinou vody a plochým kameňom. Mláďatám treba udržiavať vyššiu teplotu (asi 30 st. C) pomocou nižšie zavesenej žiarovky. Asi 3/4 elementky zakryjeme sklom.

Mláďatá v prvých dňoch získavajú potrebné živiny zo zásob uložených v žĺtkovom vaku. Asi na 2. - 3. deň sa ich pokúsime nakŕmiť. Suchozemským korytnačkám dáme kúsok rajčiaku, šalátu, púpavy a pod. Vodným korytnačkám dáme zase tubifexy a pinzetou aj malú kúsky mäsa. Mláďatá do veku jedného roka odporúčame kŕmiť 2 - 3 razy denne pestrou potravou bohatou na vitamíny a vápnik. Vyžadujú si mimoriadnu starostlivosť najmä v prvých týždňoch života.

Teraristom odporúčame viesť v osobitnom zošite záznamy o dátume znášky, teplote v liahni počas inkubačného obdobia a dátume vyliahnutia mláďat. V ňom si treba zaznačiť aj údaje o raste a hmotnosti mláďat.

zdroj: SZALAY F. - SZALAYOVÁ H. 1989. Chováme korytnačky. Bratislava: Príroda, 1989. 143s. ISBN 80-07-00045-3
Obrázok
Niektorí ľudia sú ako akvarijné rybky - stále v pohybe a stále bez cieľa.
Obrázok užívateľa
akvarista
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 18:51:54

Späť na Chovateľstvo plazov a obojživelníkov



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť