Bojovnica pestrá (Betta splendens)

Sem patrí všetko o druhoch akvarijných rýb.

Bojovnica pestrá (Betta splendens)

Poslaťod akvarista » Pon 06. Máj 2013 0:47:07

Bojovnica pestrá (Betta splendens)
Lezivcovité - labyrintky (Anabantidae)
Teplota: 25 - 30 °C
dH: 10 - 25°
pH: 6 - 8

Znaky: Veľkosť do 6 cm. Nádherné veľké plutvy majú len samce, kým menšie samice sú nenápadne sfarbené. Bojovnicu pestrú vyšľachtili už pred desaťročiami krížením pôvodnej formy bojovnice s podstatne menšími plutvami. Aj rôzne nádherné farebné varianty, z ktorých dva sú na protiľahlej strane, sú vyšľachtené cieleným krížením. Voľne žijúca základná formatiež vykazuje značnú farebnú variabilitu. Druhá zvláštnosť bojovnice je zrejmá z jej pomenovania: Samce (hoci bojovnica je ženského rodu) sú navzájom veľmi neznášanlivé a na malom priestore často spolu bojujú až dovtedy, kým jeden z nich neuhynie. K rybkám iných druhov sa však správajú mierne. Bojová povaha tejto rybky sa v Thajsku, v krajine jej pôvodu, využíva pri zápasoch, na ktorých diváci, podobne ako pri kohútích zápasoch, uzatvárajú vysoké stávky. Krátkoveké bojovnice sa dožívajú priemerne len dvoch rokov.
Pôvod: Juhovýchodná Ázia, Malajzia, Singapur, Thajsko.
Chov: Hoci sa bojovnice často chovajú v spoločenských akváriách, treba ich chovať oddelene. V prítomnosti malých temperamentných rybiek sa necítia dobre a ich krása zaniká. Chováme ich v pároch alebo viac samíc s jedným samcom v nízkej a dobre zarastenej nádrži. Kto chce pozorovať zápas, môže umiestniť dva samce do jedného akvária a oddeliť ich sklenou tabuľou, aby si neublížili. Na vyvolanie agresivity postačí aj zlý pohľad súpera z druhej strany. Toto predstavenie však zbytočne nepredlžujeme, lebo neustále zastrašovanie je pre rybky veľmi trýznivé. Všetky bojovnice sú teplomilné, vyžadujúce teplotu minimálne 25 °C.
Krmivo: Suchá a živá potrava každého druhu.
Odchov: Celkom jednoduchý, lebo bojovnice patria medzi veľmi starostlivých rodičov. Samec buduje pri hladine penové hniezdo z drobných, slinami obalených bubliniek.

zdroj: SCHMITZ S. 1999. Akváriové ryby. Bratislava: Príroda, 1999. 128s. ISBN 80-07-01059-9

z iného zdroja:
Bojovnica pestrá - Betta splendens je pôvodná forma; pochádza zo Zadnej Indie a Thajska. Dorastá do dĺžky asi 60 mm. Krížením sa získali nádherné farebné variety s dlhými plutvami. Samce stavajú na hladine pomerne nízke, ale veľké hniezdo. Neres sa odohráva obyčajne pod hniezdom. Ikry, ktoré sa nedostanú do hniezda (väčšinou sú ľahšie než voda), samček pozbiera a vypľúva do hniezda. Keď chceme odchovať pekné jedince, musíme každú rybu umiestniť do osobitnej nádržky, pretože sa navzájom cez sklo provokujú a zastrašujú. Bojovnice používajú v ich domovine domorodci na zápasy, na ktoré sa uzatvárajú stávky.

zdroj: ČERNÝ J. - TOPERCER E. 1989. Chováme akváriové ryby. Bratislava: Príroda, 1989. 170s. ISBN 80-07-00020-8
Obrázok
Niektorí ľudia sú ako akvarijné rybky - stále v pohybe a stále bez cieľa.
Obrázok užívateľa
akvarista
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 18:51:54

Re: Bojovnica pestrá (Betta splendens)

Poslaťod smith » Pon 06. Máj 2013 1:03:10

video z Youtube:Obrázok
smith
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 15:20:54


Späť na Druhy akvarijných rýbKto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť