Chrček Roborovského / Phodopus roborovskii

Sem patrí všetko o druhoch hlodavcov.

Chrček Roborovského / Phodopus roborovskii

Poslaťod lienka » Str 03. Apr 2013 0:46:39

Chrček Roborovského / Phodopus roborovskii
česky: Křeček Roborovský

Chrček Roborovského je najmenším žijúcim chrčkom s dĺžkou tela 55 mm a dĺžkou chvosta 5 - 10 mm. Telo je veľmi robustné, ale malé a krátke. Hlava je veľká, ale veľmi krátka. Ušnice sú neveľké, okrúhle, len slabo ochlpené. Oči sú veľké, výrazné, vystupujúce. Nohy sú krátke, chodidlá predných i zadných končatín sú osrstené. Chvost je husto ochlpený krátkou srsťou. Priústne vaky sú dobre vyvinuté. Srsť je veľmi hustá a mäkká. Zimná srsť je belavá, letná je tmavšia. Samica má 4 páry mliečnych bradavie. Chrček Roborovského má diploidný počet chromozómov 34. Žije v Mongolsku, v Rusku v oblasti susediacej s Mongolskom (Tuva a Zajsan) a v severnej Číne. Jeho výskyt je viazaný na územia s piesčitým substrátom a sporadickou vegetáciou. Súvislým porastom vegetácie sa vyhýba. Vyhrabáva si diery hlboké 500 - 1000 mm a vyúsťujúce do rozšírených komôr, ktoré vystieľa srsťou.

Tento chrček je ideálnym zvieraťom pre chov v domácnosti. Nielenže je veľmi milý, čistotný (vôbec nezapácha), ale nie je ani hryzavý. Vychovávaný od malička úplne skrotne. Aktívny je najmä za šera a v noci. Je nenáročný nielen na priestor, ale i na potravu, ktorej skonzumuje veľmi málo. Pri dobrej starostlivosti sa dožije 2 - 3 roky.

Na dno chovného zariadenia dávame suchý piesok (piliny spôsobujú zápal očných spojoviek). Ako hniezdo poslúži keramický črepník alebo malá drevená búdka. Pretože si robí zásoby potravy, ktorú nosí v priústnych vakoch, treba jeho brloh občas vyčistiť. Chrčka Roborovského možno chovať nielen v monogame, ale i vo väčších rodinách. Samca nechávame pri samici i počas gravidity, pretože často sa už niekoľko hodín po okotení so samicou opäť pári. Samica má dĺžku gravidity 19 - 22 dní. Vrhy nasledujú tesne za sebou, potom je väčšia prestávka. Počas roka môže byť až 5 vrhov s 3 - 6, výnimočne i s 8 mláďatami. Mladé chrčky rýchlo rastú, takže na 5. - 6. deň im začína narastať srsť, na 10. deň sú už osrstené, na 13. deň sa im otvárajú oči. Pohlavne dospievajú asi vo veku 4 mesiacov.

Kŕmime ich rozličnými semenami, obilím, ale i ovocím, zeleninou, vareným vajcom, nemastným mäsom a larvami múčiara. Vodu im nahrádza šťavnaté zelené krmivo (hviezdica prostredná, púpava lekárska, šalát, špenát a pod.). Neukladajú sa na zimný spánok, v chlade sú však menej aktívne a zdržujú sa viac v brlohu.

Dnes sa chrček Roborovského používa ako významné laboratórne zviera.

zdroj: AMBRUŠ B. 1991. Chováme chrčky, morčatá a iné hlodavce. Bratislava: Príroda, 1991. 109s. ISBN 80-07-00227-8

[youtube]lfHK_q4Gshk[/youtube]
Obrázok
Aj malý pes dokáže v posteli zaujať takú polohu, aby pre Vás prakticky neostalo žiadne miesto.
Obrázok užívateľa
lienka
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 72
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 29. Sep 2011 21:47:46
Bydlisko: západ

Späť na Druhy hlodavcov



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť