Myš domová / Mus musculus

Sem patrí všetko o druhoch hlodavcov.

Myš domová / Mus musculus

Poslaťod lienka » Ned 07. Apr 2013 19:32:19

Myš domová / Mus musculus
česky: Myš domácí

Myš domová sa vyskytuje v 25 poddruhoch rozšírených takmer na celom svete. Na Slovensku žijú 3 geografické rasy:
  • myš domová západná (Mus musculus domesticus)
  • myš domová severná (Mus musculus musculus)
  • myš domová panónska (Mus musculus spicilegus)
Voľne žijúce populácie myši domovej obývajú rozličné biotopy - tundry, stepi, ale i lesy, vysoké pohoria, lúky a polia. Synantropné poddruhy obývajú obydlia človeka.

V prírode sú myši domové aktívne najmä v noci, druhy žijúce v komenzalizme sa vyznačujú celodennou aktivitou. Skrývajú sa vo vhodných skrýšach alebo hrabú diery, kde žijú v rodinách alebo veľkých spoločenstvách. Myš domová panónska si robí kopčeky, v ktorých si ukladá zásoby potravy na zimu.

Živí sa rozličnými druhmi kultúrnych i divorastúcich rastlín, obilím, rozličnými ľudskými potravinami a odpadkami.

Všetky geografické rasy myši domovej sú vhodné na chov v zajatí. Najčastejšie sa však chová známa laboratórna biela myš, ktorá je albinotickou formou zdomácneného potomka východoázijskej rasy myši domovej. Tieto biele myši (ale i mnoho iných farebných foriem) vplyvom domestikácie úplne skrotli, preto možno s nimi veľmi dobre manipulovať. Sú skromné, nenáročné, veľmi rýchlo pohlavne dospievajú a majú obdivuhodnú reprodukčnú schopnosť. Pre spomenuté vlastnosti sú tieto myši najvhodnejším malým hlodavcom pre začínajúceho chovateľa.

Z 80. roku pred našim letopočtom pochádza správa z Číny o chove tzv. tancujúcich myší. Plánovite ich začali chovať Japonci, ktorí ich šľachtia viac ako 300 rokov. Japonské tanečnice, ako sa im vo svete hovorí, vykonávajú naozaj zaujímavé tanečné pohyby, pričom sa krútia okolo vlastnej osi. Pri zastavení vysoko dvíhajú hlavu a krútia ňou. Najaktívnejšie sú ráno a vo večerných hodinách. Kŕmime ich podobne ako biele myši, potrebujú však viac krmiva, pretože pri častých "tanečných pohyboch" spotrebujú podstatne viac energie. Na rozdiel od ostatných myší im nestačí len voda obsiahnutá v šťavnatom krmive, ale musia dostávať čerstvú vodu do napájačiek.

zdroj: AMBRUŠ B. 1991. Chováme chrčky, morčatá a iné hlodavce. Bratislava: Príroda, 1991. 109s. ISBN 80-07-00227-8

[youtube]J5jsPYARN30[/youtube]
Obrázok
Aj malý pes dokáže v posteli zaujať takú polohu, aby pre Vás prakticky neostalo žiadne miesto.
Obrázok užívateľa
lienka
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 72
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 29. Sep 2011 21:47:46
Bydlisko: západ

Späť na Druhy hlodavcov



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť