česky: Myška drobná
Myška drobná je miniatúrny hlodavec s dĺžkou tela len 50 - 70 mm. Celkové zafarbenie tela je hnedočervené, na bokoch, hlave a na hrudníku sivé. Brucho je biele s okrovožltým nádychom. Mláďatá sú pred pĺznutím viac sivé.
Myška drobná sa vyskytuje v 14 geografických rasách, z ktorých sa na Slovensku vyskytujú 2, a to Micromys minutus soricinus a Micromys minutus pratensis. Myška drobná sa vyskytuje okrem nášho územia aj v Maďarsku,
Biotopom tohto hlodavca sú vlhké močaristé nížiny, podmáčané lúky s porastom pobrežných vodných rastlín (trsť, pálka), v ktorých si spletajú typické guľovité hniezda vo výške od 600 do 1300 mm. V hniezde vyvádzajú svoje mláďatá a v studenom období roka si vyhrabávajú jednoduché diery, do ktorých si sústredia menšie zásoby potravy.
V zajatí sa rozmnožujú 3- až 5-krát do roka. Samička je gravidná 21 dní. V každom vrhu je 3 - 8, niekedy však až 12 mláďat. Mláďatá sa kotia holé a slepé, ich hmotnosť je asi 1 g. Vidia asi na 7. - 8. deň, laktácia trvá 3 týždne; potom sú už mláďatá úplne samostatné. Pohlavne dospievajú po 6 - 8 týždňoch. Dožívajú sa veku 2 - 4 roky.
Myšky drobné sú nenáročné hlodavce. Sú veľmi čulé, pohyblivé a výborne sa šplhajú. I v zajatí si budujú v spleti trávy alebo v steblách suchého obilia typické hniezda. Sú veľmi čistotné, tiché a vôbec nezapáchajú.
V zajatí ich kŕmime rozličnými semenami kultúrnych, ale i burinových rastlín a obilím. Nepohŕdnu ani varenou ryžou, zemiakmi, čerstvou zeleninou a ovocím. Predkladáme im tiež čerstvú trávu, mladé konáriky listnaných stromov a kríkov, občas hmyz a larvy múčiara.
Na chov sú najvhodnejšie celosklené vitrínové klietky s dostatočnými vetracími otvormi menších rozmerov, aby nimi myšky neunikli.
zdroj: AMBRUŠ B. 1991. Chováme chrčky, morčatá a iné hlodavce. Bratislava: Príroda, 1991. 109s. ISBN 80-07-00227-8
[youtube]S_wiInsK_DE[/youtube]