Veverica obyčajná / Sciurus vulgaris

Sem patrí všetko o druhoch hlodavcov.

Veverica obyčajná / Sciurus vulgaris

Poslaťod lienka » Ned 07. Apr 2013 22:13:17

Veverica obyčajná / Sciurus vulgaris
česky: Veverka obecná

Je jediným druhom, ktorý žije u nás voľne. Na Slovensku sa vyskytuje v dvoch farebných varietách - hnedočiernej a v hrdzavočervenej. Biotopom tohto hlodavca sú ihličnaté, listnaté, ale i zmiešané lesy, parky a záhrady.

Je hlodavcom s dennou aktivitou. Obratne sa šplhá a skáče v korunách stromov, ale vie sa dobre pohybovať i po zemi. Schopná je preskočiť zo stromu na strom vzdialený i niekoľko metrov, pričom si výdatne pomáha chvostom, ktorý jej slúži ako kormidlo. Počas zimy nespí, ale robí si zimné zásoby semien, orieškov, ale i húb, ktoré rozvešiava na konáre stromov. Hniezdo je lokalizované blízko kmeňa a má dva otvory. Je to guľovitá stavba z konárov, trávy, machu, lístia a srsti. Často ho buduje v bútľavých stromoch alebo v starých hniezdach strák a vrán.

Veverica obyčajná sa pári od jari do jesene. Mláďatá vrhá dvakrát do roka. Samica je gravidná 38 dní. Počet mláďat do vrhu sa pohybuje od 3 do 6 (staršie samice majú väčšie vrhy). Mláďatá sa kotia holé a slepé, vidieť začínajú až po 4 týždňoch. Asi po 2 mesiacoch sú schopné samostatného života. Pohlavne dospeivajú v 4. - 6. mesiaci svojho života.

Veverice kŕmime slnečnicou, arašidami a lieskovými orieškami, kukuricou, naklíčeným ovsom a pšenicou. Občas pridáme kúsok suchého chleba alebo bieleho pečiva. Vhodné je skrmovať prirodzenú potravu, ktorú tvoria semená ihličnatých a listnatých stromov, ovocie, kôra mladých výhodnkov a kmeňov, vegetačné a kvetné púčiky, ale i vajcia, vnútornosti (srdce, pečeň a pod.) a rozličný hmyz.

Chov veverice obyčajnej sa v posledných rokoch veľmi rozšíril, preto možno bez veľkých problémov získať mladé jedince, ktoré sú už odchované v zajatí. V nijakom prípade nemožno súhlasiť s plienením hniezd veverice vo voľnej prírode. Na chov a odchov v zajatí nie sú vhodné malé klietky, ale len priestranné záhradné voliéry. Tu ich chováme v pároch. Pre každého jedinca treba do voliéry umiestniť búdku, v ktorej si nielenže stavia hniezdo, ale v nej i spí a oddychuje.

Pri správnej kŕmnej technika a vhodnom chovnom zariadení sa veverice v zajatí dožívajú 8 - 12 rokov.

zdroj: AMBRUŠ B. 1991. Chováme chrčky, morčatá a iné hlodavce. Bratislava: Príroda, 1991. 109s. ISBN 80-07-00227-8

[youtube]NY9A8rzDZJQ[/youtube]

[youtube]u0RuT7WyjEM[/youtube]
Obrázok
Aj malý pes dokáže v posteli zaujať takú polohu, aby pre Vás prakticky neostalo žiadne miesto.
Obrázok užívateľa
lienka
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 72
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 29. Sep 2011 21:47:46
Bydlisko: západ

Späť na Druhy hlodavcov



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť