Ochorenia papagájcov vlnkovaných (anduliek)

Sem patrí všetko o ochoreniach, úrazoch vtáctva a skúsenostiach s veterinármi.

Ochorenia papagájcov vlnkovaných (anduliek)

Poslaťod noro » Sob 04. Máj 2013 16:37:21

Všeobecné príznaky ochorenia

Zdravý papagájec vlnkovaný je čulý, okamžite reaguje na vonkajšie podnety, oči má jasné, nozdry čisté, perie uhladené, lesklé a normálne prijíma potravu, zatiaľ čo chorý papagájec je nápadne krotký, málo pohyblivý, oči má matné, perie našuchorené, často spí, nevyvíja čistiacu aktivitu, nosové otvory má zalepené hlienom, trus má riedky, vodnatý a pri horúčkach často pije a trasie sa. Uvedené príznaky ochorenia sa môžu rozmanite kombinovať, prípadne sa dostavia aj iné špecifické príznaky charakteristické pre určitý druh ochorenia. Preto je určenie diagnózy i pre odborníka často problematické a liečenie je veľmi komplikované, najmä keď sa liečia iba príznaky a nestanoví sa presná príčina ochorenia. Z týchto dôvodov sa treba obrátiť vždy na veterinárneho lekára.

Choroby

Úrazy (rany, zlomeniny, vykĺbeniny, popáleniny, omrzliny, otras mozgu)

Rany spôsobené mechanickým účinkom (ostrými predmetmi alebo vzájomným poranením vtákov pri šarvátkach), ak nie sú hlbšie, stačí vyčistiť 3% roztokom peroxidu vodíka (H2O2). Väčšie tržné rany treba ošetriť sulfonamidovými masťami a zásypmi, prípadne poradiť sa s veterinárnym lekárom o aplikácií antibiotík.
Zlomeniny sú časté poranenia kostry pohybového aparátu - krídel i behákov. Zlomené krídlo zafixujeme tak, že ho priložíme zložené tesne k telu a obväz alebo náplasť obtočíme okolo tela. Krídlo musí byť takto znehybnené minimálne dva týždne. Pri zlomenine končatiny treba behák dokonale zafixovať dlahou, ktorú prikladáme ku končatine po celej dĺžke. Dlahu (drievko) spolu s behákom obtočíme obväzom , ktorý môžeme impregnovať tekutým škrobom.
Vykĺbeniny. Papagájce mávajú vykĺbené zväčšia končatiny, ktoré musíme po natiahnutí reponovať. Pri silnejších edémoch (opuchlinách) prikladáme na kĺb obklady octanu olovnatého.
Popáleniny v menšom rozsahu možno ošetriť olivovým olejom, masťou na popáleniny, prípadne Infadolanom.
Omrzliny majú najmä vtáky, ktoré aj v silných mrazoch chovateľ nechal vo vonkajšej voliére, pričom im neumožnil sedieť na plochých bidlách. Omrzliny trieme snehom a natierame ich masťou. Vo vážnych prípadoch odumrú vtákom prsty a často i celý behák.
Otras mozgu sa vyskytuje pomerne často pri poranení lebky, keď papagájce po náhlom vyrušení prudko vzlietnu a narazia na pletivo voliéry alebo na sklo. Liečenie takto postihnutých vtákov býva bezvýsledné, pretože zväčša nastáva krvácanie do mozgu.

Vonkajšie ochorenia (ochorenie nôh, prstov, pazúrikov, kože a peria)

Hyperkeratóza, t. j. nadmerné bujnenie rohovinovej vrstvy kože, sa prejavuje zhrubnutím a šupinatosťou končatín. Príčinou ochorenia bývajú avitaminózy, poruchy látkového metabolizmu, ale aj nečistota v chove. Postihnuté končatiny treba máčať v harmančekovom kúpeli a po vysušení ich natierať tenkou vrstvou Infadolanu. Okamžite treba zaistiť zvýšený prísun vitamínu A. Zhrubnutie prstov môže byť spôsobené používaním nevhodných bidielok. Deformované a prerastené pazúriky treba nožničkami skrátiť na požadovanú dĺžku. Ochorenie kože sa môže prejaviť červenkastými zápalmi, vriedkami a hnisavými ložiskami. Pri starších papagájcoch pozorujeme niekedy aj bujnenie nadnozdria; príčiny tohto ochorenia nie sú známe.
Poruchy operenia sa prejavujú predčasným pŕchnutím aj pri pravidelne pŕchnucich jedincoch. Tieto zmeny môžu byť spôsobené náhlou zmenou teploty, vlhkosti a pod., ako aj porušením neurohormonálnych regulácií organizmu. Nepravidelné dorastanie peria sa môže vyskytnúť pri nesprávnom kŕmení, pri nedostatočnom prísune vitamínov, minerálnych látok, pri poruche metabolizmu aminokyselín (arginín, glycín). Do tejto skupiny ochorení patrí aj vypadávanie peia na letkách, tzv. francúzske pŕchnutie, ktorého pôvod nie je doteraz známy. Toto ochorenie sa prvýkrát pozorovalo vo francúzskych veľkochovoch papagájcov vlnkovaných. Zaujímavé je, že tzv. francúzske pŕchnutie sa vyskytuje aj pri papagájcoch vlnkovaných žijúcich divo v Astrálii. Podľa Taylora z Veľkej Británie je ochorenie zapríčinené pravdepodobne poruchou tvorby sekrétu bohatého na proteíny, ktorý sa tvorí v hrvoli rodičov.

Ochorenie dýchacích orgánov

Najčastejším dôvodom ochrenia býva náhly pokles teplty alebo prievan. Pri ľahkom ochorení horných dýchacích ciest býva často jediným príznakom riedky výtok z nosových otvorov a sťažené dýchanie. Pri akútnom ochorení je vták ospalý, má našuchorené perie, trpí nechutenstvom a výrazne sa chveje. Mono pozorovať aj namáhavý a trhavý dych.
Pretože z pľúc vtákov sa vzniknutý sekrét a exusdát veľmi ťažko odstraňuje, vtáky krátko po ochorení hynú.
Medzi najčastejšie ochorenia dýchacích orgánov patrí zápal hrtana, priedušiek, priedušnice, pľúcny edém a nádcha. Liečenie je úspešné len v ľahších prípadoch.

Ochorenie tráviacich orgánov

Patológia ochorení tráviacich orgánov je mimoriadne variabilná. Poruchy a ochorenia týchto orgánov sú pri papagájcoch vlnkovaných časté a sú príčinou hynutia ešte skôr, než sa prejavia klinické príznaky.
Príčinami ochrenia býva najčastejšie pokazené krmivo, plesnivé semená alebo semená znečistené rôznymi primiešaninami (roztoče, trus hlodavcov, ostrý piesok), náhly prechod na iné krmivo a pod. Častou príčinou ochorenia tráviacich orgánov je aj prievan, náhly pokles teplôt, otrava toxickými látkami, ako aj chorobné stavy zobáka, parazity a infekcie.
Klinickými príznakmi chorých vtákov je zjavná únava, celková ospalosť, našuchorené peria a časté hnačky. Okolie kloaky je silne prekrvené. Papagájce veľa pijú, krmivo zle lúpu a očividne chudnú. Trus je zelený, hlienovitý s fibrínovoými vlákenkami.
Do tejto skupiny ochorení patria aj chorobné stavy zobáka (deformity, prerastenie rohoviny), zápal ústnej sliznice, hltana, pažeráka, hrvoľa, žalúdka a čriev.
Najčastejšie sa vyskytujúci zápal žalúdka a čriev sa prejavuje aj celkovými príznakmi ochorenia, najmä častými a silne zapáchajúcimi hnačkami. Pri ľahších hnačkách stačí na liečenie diéta. Na kŕmenia chorých vtákov sa používajú kvlitné semená, najlepšie premyté prúdom tečúcej vody. Do zmesi semien pridáme rozdrvené tabletky medicinálneho uhlia, napr. carbopurínu, Carbantoxu alebo Citrocarbonu. Namiesto vody dávame vtákom harmančekový alebo ruský čaj, osvedčil sa i odvar z dubovej kôry, ryže či ovsených vločiek.
Pri akútnom ochorení možno s úspechom použiť sulfonamidové prípravky, zatiaľ čo pri infekčných ochoreniach tráviacich orgánov treba podávať antibiotiká, ktoré musí predpísať veterinárny lekár.

Ochorenie močových orgánov

Príčinou ochorenia môžu byť infekcie, prechladnutie a poruchy vo výžive. Pretože ide často o rozličné zápaly (nefritídy, nefrózy), veľmi ťažko sa diagnostikujú. Pri jednostrannom kŕmení alebo pri ochorení obličiek a pri poruchách tvorby moču vzniká tzv. dna. Dna sa prejavuje navretými kĺbmi a hrboľmi na končatinách, ktoré sú spôsobené ukladaním prebytočných solí kyseliny močovej v týchto orgánoch. Liečebne uplatňujeme predovšetkým nebielkovinovú diétu. Vtákom podávame dostatok zeleného krmiva a do pitnej vody rozpustíme trochu jedlej sódy (natrium bicarbonicum). Postihnuté kĺby potierame jódglycerínom alebo salicylovou masťou.

Ochorenie pohlavných orgánov

V chovoch sa najčastejšie vyskytuje neplodnosť ako dôsledok zlého zdravotného stavu vtákov, silnej invázie parazitov a vyčerpania organizmu pri veľmi častom hniezdení, ďalej zlý kondičný stav v dôsledku vychudnutia alebo naopak prílišnej obezity, nesprávneho kŕmenia (nedostatok antisterilných vitamínov, predovšetkým vitamínu E), ako aj prestarnutia chovných partnerov.
Neschopnosť znášať vajíčka môže mať niekoľko príčin, z ktorých uvádzame zápal vajcovodu, poruchu kontrakcie svaloviny či vyvrátenie sliznice kloaky.
Terapia je podmienená príčinami. Samcom podávame veľa zeleného krmiva, naklíčené zrnoviny, prípadne klíčkový olej, pretože sú zdrojom vitamínu E. Ak samičky nesú vajíčka s mäkkou škrupinou, treba im podávať dostatočné množstvo minerálnych látok v forme starej zvetranej omietky, sépiovej kosti alebo vajcových škrupín. Takéto vajíčka znášajú často aj príliš vyčerpané samičky alebo samičky, ktoré boli predčasne zaradené do chovu.
Mladé samičky majú najčastejšie problémy so znáškou prvého vajíčka. Takejto samičke pomôžeme tak, že jej do kloaky nakvapkáme 2 - 3 kvapky Palmlecitínu s troškou oleja priamo do zobákovej dutiny.
Kloaku vyvrátenú v dôsledku sťaženej znášky vajíčka umyjeme odvarom harmančeka alebo dubovej kôry, ktoré majú sťahujúci účinok. Ak sa vyvrátenie kloaky opakuje aj pri ďalšej znáške, treba samičku vyradiť z ďalšieho chovu.

Ochorenie zrakových orgánov

Najčastejším ochorením očí papagájcov vlnkovaných býva zápal mihalníc alebo spojoviek. Oko býva v ľahších prípadoch červenkasté, veľmi slzí, pri akútnych stavoch opúcha, mihalnica je privretá a z oka vyteká riedky serózny a hnisavý sekrét.
Terapia spočíva v umiestnení vtáka v priestore s dobrou výmenou vzduchu, ale bez prievanu a bez priameho slnečného žiarenia, ktoré by dráždilo spojovky papagájca. Postihnuté miesta treba umývať mórovou vodou alebo prikladať na oči tampóny namočené v prípravku Ophtal. Špeciálne očné liečivá však musí predpísať len veterinárny lekár.

Bakteriálne, vírusové a parazitárne ochorenia

Bakteriálne ochorenia
Salmonelóza je infekčné bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobujú druhy rodu Salmonella. Tieto druhy sú mimoriadne rezistentné a prežívajú v hostiteľovi aj niekoľko rokov, kde produkujú jedy. Bacilonosiče, ktoré sa vyskytujú medzi dospelými jedincami, vyhľadávame tzv. aglutinačným testom. Zvieratá pozitívne na salmonelózu treba okamžite zlikvidovať. Choré vtáky znášajú totiž aj naďalej kontaminované vajíčka. Salmonely majú schopnosť vniknúť v krátkom čase do vajcového žĺtka a napadnúť embryo. Z uvedených dôvodov býva v niektorých chovoch nízka liahnivosť vajíčok; ak sa z takýchto vajíčok predsa vyliahnu mláďatá, o krátky čas uhynú.
Choré vtáky často pijú, málo žerú, majú hnačky so zelenožltými a bielymi výkalmi. Salmonelóza podlieha povinnému hláseniu!
Tuberkulóza je pri papagájcoch vlnkovaných chovaných v zajatí veľmi zriedkavá.
Nákazlivé ochorenie zapríčiňuje bacil vtáčej tuberkulózy Mycobacterium avium; najčastejšie zachvacuje pečeň, slezinu a črevo. Tento druh baktérií vo vhodnom substráte zostáva virulentný aj niekoľko rokov. Stanoviť diagnózu nie je ľahké. Choré vtáky sú malátne, majú ovisnuté a ochrnuté krídla a matné perie. Koža rohovatie alebo je posiata drobnými vriedkami a niektorým jedincom opúchajú kĺby.
Postihnuté zvieratá treba hneď utratiť. Tuberkulóza podlieha povinnému hláseniu!

Vírusové ochorenia
Ornitóza a psitakóza sú nebezpečné ochorenia prenosné aj na ľudí; spôsobujú ich vírusy rodu Bedsonia. Bedsonia ornitosis a Bedsonia psittacosis žijú v telových bunkách hostiteľa. Príznaky ochorenia sú rôzne; môžu sa prejaviť celkovou malátnosťou, nechutenstvom, silnými hnačkami, hlienovými výtokmi z nosových dutín a zrýchleným dýchaním. Nákaza však môže prebiehať často aj nebadane, bez príznakov ochorenia, prípadne v silne zamorených chovoch s oslabenými zvieratami akútne.
Častou príčinou epidémie sú novonakúpené vtáky pochybného pôvodu, pri ktorých sa nedodržala predpísaná karanténa. Diagnóza sa dá spoľahlivo stanoviť len laboratórnym vyšetrením krvi a trusu. Liečenie vo väčšine prípadov nie je úspešné.
Objavenie sa ochorenia treba bezpodmienečne hlásiť veterinárnej službe.
Newcastleské ochorenie alebo atypický mor hydiny sa môže v mimoriadnych prípadoch preniesť aj na chovy papagájcov vlnkovaných.
Choré zvieratá majú silné hnačky so žltými vodnatými výkalmi, objavujú sa príznaky poškodenia nervovej sústavy, kŕče svalstva a prstov a poruchy dýchania.
Zdravé vtáky možno imunizovať ochrannou vakcínou. Aj toto vírusové ochorenia podlieha povinnému hláseniu!

Parazitárne ochrenia
V chovoch papagájcov vlnkovaných hrozia často ochorenia spôsobené rôznymi parazitmi. Prazity najčastejšie zavlečú do chovov divo žijúce vtáky, domáca hydina, ale aj rozliční medzihostitelia, ako slimáky, dážďovky a bodavo-cicavý hmyz.
Kokcidióza je ochorenie, ktoré spôsobujú endoparazitické prvoky (Sporozoa) žijúce prevažne v sliznici tenkého a slepého čreva. Veľmi odolné sú predovšetkým trvanlivé formy kokcídií, tzv. oocysty, ktoré prekonávajú vývoj vo vonkajšom prostredí, takže ich vtáky môžu prijať so znečisteným krmivom a vodou. Choré vtáky sú ospalé, majú našuchorené perie, zvesené krídla, málo žerú a majú často krvavé výkaly.
Na potlačenie ochorenia dávame papagájcom do pitnej vody kokcidiostatiká Nikarbazin a Sulfadimidin v 0,2 % koncentrácii. Chovné zariadenia dezinfikujeme 2 % roztokom lúhu sodného (NaOH).
Askaridióza. Pôvodcom tohto ochorenia sú hlísty. Vták so silnou inváziou akarídií môže mať úplne upchaté črevo, v dôsledku čoho zakrátko hynie. Napadnuté zvieratá nápadne chudnú, majú poruchu rastu a sú anemické (málokrvné).
Choroba sa zisťuje vyšetrením trusu zvieraťa a lieči sa podľa rád veterinárneho lekára. Invázia červov zistená zavčasu sa dá dobre liečiť preparátmi, ako sú Helmirazin a Nilverm.
Knemidokoptózu chovatelia poznajú skôr pod názvom "vápenka". Pôvodcom je roztoč Cnemidocoptes pilae, ktorý vytvára biele akoby vápnom poprášené kôrovité povlaky, ktoré často krvácajú.
Ochorenie možno s úspechom liečiť potieraním postihnutých miest peruánskym balzamom, krezolom, jedlým olejom alebo fenoformom.
Vtáčie roztoče, predovšetkým červený roztoč Dermanysus avium, cudzopasí na tele papagájcov, ktorým nielen cicia krv, ale môže prenášať vírusy a baktérie. Roztoča likvidujeme kontaktnými insekticídmi; voliéry, klietky a búdky vystriekame Arpalitom.

zdroj: AMBRUŠ B. 1990. Chováme papagájce vlnkované (andulky). Bratislava: Príroda, 1990. 154s. ISBN 80-07-00294-4
Obrázok
Všetky moje inzeráty nájdete TU.
Obrázok užívateľa
noro
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 34
Registrovaný: Str 26. Okt 2011 17:46:10

Späť na Choroby, úrazy, veterinári



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť