Anglický plnokrvník-A1/1

Sem patrí všetko o plemenách koní.

Anglický plnokrvník-A1/1

Poslaťod Miguela » Sob 16. Mar 2013 17:20:40

Pôvod
Veľká Británia

Farby
všetky základné farby, predovšetkým hnedáky

Exteriér
160-170 cm palicovej miery; štíhly, elegantný kôň; krátky silný chrbát; dobre svalnatý zvažujúci sa zadok; výrazný kohútik; dobre usadený,nesený chvost; dlhý štíhly krk; široké hlboké prsia;vynikajúce, dlhé nohy s dobre vyznačenými šľachami a kĺbmi; jemne modelovaná hlava;veľké živé oči; malé špicaté uši; riedka hodvábna srsť

Využitie
predovšetkým ako jazdecký kôň; aj ako armádny kôň, skokan, drezúrny a lovecký kôň a ako dostihový kôň

História a pôvod
Pôvod tohto ušľachtilého plemena na pramení v nadšení Angličanov pre dostihy. Väčšinou sa dostihy konali počas sviatkov na trhoviskách alebo ako súkromné preteky medzi šlachticmi.

Začiatkom 17.storočia sa organizovali pod zášitou kráľa Jakuba I.V dedinke Newmarket vo východnom Anglicku dal postaviť palác,kde členovia kráľovského dvora trávili ,,športové prázdniny". I keď on sám uprednosťnoval poľovačku,správne odhadol vojenský význam týchto rýchlych a vytrvalých koní a podporoval ich chov. V 17.storočí za vlády Karola II.sa Newmarket sa stal centrom dostihového športu. Karol II.prichádzal každoročne na dostihové preteky;je jediným anglickým kráľom ktrorý vyhral rovinové dostihy v sedle.

Popularita tohto športu ovplyvnila vznik novej triedy koní.Na začiatku proti sebe stáli len domáce kone.Neskôr sa najrýchlejšie domáce kobyly začali páriť s importovanými orientalnými žrebcami. Kone boli stále rýchlejšie,väčšie a elegantnejšie,ale jedno neexistovalo ešte žiadne jednotné plemeno.

Plemenníky anglického plnokrvníka prišli do krajiny až o 50 rokov neskôr: tri legendárne žrebce Darley Arabian, Byerley Turk a Godolphin Arabian. Žrebec Darley Arabian sa dostal do Anglicka z Aleppo v roku 1704.Byerley Turk bol bojovným koňom plukovníka Byerleyho a Godolphin Arabian bol darom marockého sultána Muleya Abdullaha. Spolu s približne 50 kobylami tvorili tieto tri žrebce základ plemena a stali sa takzvanými "pečatnými žrebcami". Sú predchodcami 80% všetkých dnešných plnokrvníkov.

Za anglických plnokrvníkov sa môžu označovať len kone, ktorých matkine a otcove rodokmene sú uvedené vo Všeobecnej plemennej knihe koní,ktorá vyšla v Anglicku v roku 1793. Podstatným výberovým kritériom pri chove je rýchlosť. Ako darcovia genotypu sú akceptované len tie kone, ktoré aj pri najťažších nárokoch úspešne absolvujú predpísané dostihy.

Anglický plnokrvník dosahuje na krátkych tratiach rýchlosť 70km/h.Je jednoznačne najrýchlejším koňom na svete. V priebehu svojích dejin prispel k zušľachtovaniu takmer všetkých konských plemien.Ťažisko chovu anglického plnokrvníka ostáva stále vo Veľkej Británii,ale chovajú ho už na celom svete.

Temperament a talent
Anglický plnokrvník je inteligentný,húževnatý, vytrvalý a odvážny,avšak zároveň veľmi temperamentný a senzibilný/citlivý/vnímavý; nie je vhodný pre každého jazdca.

Zdroj: KOLEKTÍV AUTOROV 2009. Kone - poznávame a určujeme. Praha: Svojtka & Co., 2009. 128s. ISBN 978-80-8107-140-9

Na youtube:

Miguela
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Sob 16. Mar 2013 12:39:30

Späť na Plemená koníKto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť