Hafling / Haflinger

Sem patrí všetko o plemenách koní.

Hafling / Haflinger

Poslaťod equus » Sob 02. Jún 2012 20:25:56

Ide o jedno zo západných plemien koní. Vraví sa mu malý kôň s veľkým srdcom. Hafling by mal byť temperamentný, ale s bezproblémovým charakterom, konštitučne tvrdý a odolný, nenáročný, všestranný. Je to veľmi učenlivý, nenáročný a priateľský kôň. Požaduje sa od neho všestrannosť, ochota k práci, vytrvalosť a učenlivosť. Je vhodný pre deti.

Srsť má hrdzavú, s bielou hrivou a chvostom, prekvitnutosť je nežiaduca, naopak vítané sú odznaky na hlave. Hafling meria 138-150 cm v kohútiku. Je mohutne stavaný, dobre dotváraný šikmejšou lopatkou. Jeho chrbát je dlhší, čo ale nie je vždy na škodu. Má svalnaté harmonické telo, ušľachtilú hlavu s veľkými očami a širokými nozdrami, nesmie mať vyklenutý nos. Hriva a chvost sú vždy husté, dlhé, farbou ako ľan, u niektorých koní môžu byť dokonca krásne vlnité. Nevyhnutné sú dobre stavané, kvalitné nohy s výbornými kopytami. K mimoriadnej otužilosti a húževnatosti prispieva aj horské podnebie, a preto sa žriebätá odchovávajú na alpských pastvinách (nazýva sa to alpung), kde čerstvé ovzdušie zvyšuje funkciu srdca a pľúc. Haflingy sú tiež dlhovekí, niektoré jedince sa dožijú aj štyridsať rokov. Talianskym príbuzným tohto koňa je Avelinský kôň, ktorý je o trochu menší.

Využiť sa dá ako rekreačný kôň, v záprahu, ale i pre nižšie súťaže drezúry a parkúry, obzvlášť vhodný je i pre westernové disciplíny. Využiť sa dá do takmer všetkých poľnohospodárskych prác, k ťahu, ako kočiarový kôň. Hanbu neurobí ani v nižších stupňoch endurance, military, je dobrý v hiporehabilitácii, vo voltíži, využíva sa tiež pre začiatočníkov, skrátka kôň, ktorý sa hodí na všetko.
Predtým sa využíval ako dopravný prostriedok v alpách, pretože ide o horského koňa, neskôr ťahal v malých dedinách a mestách v Tyrolských Alpách vozy.
Najkrajší pohľad na svet je z konského sedla. Zaujímavosti o koňoch.
Obrázok
Obrázok užívateľa
equus
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Sob 02. Jún 2012 19:55:36

Späť na Plemená koníKto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť