Huculský kôň / Hucul

Sem patrí všetko o plemenách koní.

Huculský kôň / Hucul

Poslaťod equus » Sob 02. Jún 2012 20:56:08

Ide o malé, húževnaté plemeno koňa, chované pôvodne predovšetkým v Karpatoch. Svoje meno má podľa etnika rusínskych horalov - Huculov.

História tohto horského koníka sa počíta zrejme na tisíce rokov. Je možné, že vznikol priamo z tarpana lesného, už v niektorom z období pleistocén. Jeho domovinou sú predovšetkým rumunské a ukrajinské Karpaty. Pôvodné využitie tohto koňa bolo v poľnohospodárstve a v záprahu. Tento kôň má predkov v primitívnych plemenách, avšak jeho ráz mu vštepila hlavne krajina, v ktorej žil - Karpaty v Podkarpatskej Rusi. Koník vyniká odolnosťou, pôvodne to bol divoký kôň ktorý pravdepodobne vznikol krížením tarpana a koňa Przewalského. To dokazuje pruh na chrbte a zebrovanie na nohách. Avšak toto plemeno pochádza zo skupiny tzv. primitívnych koní.

Využitie tohto plemena je pod sedlom i v ťahu, predovšetkým vychádzky a hipoturistika, ale aj skoky, hipoterapia, voltíž, sťahovanie dreva, ťah ľahkého kočiara. Zo zeme sa dobre učí cirkusovým kúskom (napr. poklona). Je kľudný a preto na ňom môžu jazdiť a starať sa o neho aj malé deti. Je to rodinný kôň, silný, takže unesie ľahko aj dospelého, má všestranné využitie, je veľmi odolný a nenáročný, dobre chodí v skupine (skupinové vychádzky) a je priateľský. Celý rok môže byť chovaný na pastvine (len v zime ho je potrebné prikrmovať senom).
Najkrajší pohľad na svet je z konského sedla. Zaujímavosti o koňoch.
Obrázok
Obrázok užívateľa
equus
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Sob 02. Jún 2012 19:55:36

Re: Huculský kôň / Hucul

Poslaťod smith » Ned 03. Jún 2012 11:52:24

Hucul na youtube :coffee:

Obrázok
smith
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 15:20:54


Späť na Plemená koníKto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť