Krmivá živočíšneho pôvodu
Vo výžive malých hlodavcov je živočíšne krmivo nepostrádateľné, lebo obsahuje nenahraditeľné aminokyseliny; preto nesmie v ich kŕmnej dávke chýbať.
Vajcia (slepačie, prepeličie) sú najčastejšie podávaným proteínovým krmivom. Sú nepostrádateľné v reprodukčnom období a počas obdobia rastu mláďat. Zvieratá kŕmime natvrdo uvarenými a hrobu postrúhanými vajcami, radšej i viac ráz denne, ale v malých dávkach. Zvieratá musia takéto krmivo v krátkom čase skonzumovať, pretože najmä za teplých dní veľmi rýchlo podlieha mikrobiálnemu rozkladu.
Mlieko (sušené), tvaroh, rybací tuk, mäsovokostnú múčku skrmujeme opatrne. Musia byť vždy čerstvé, nikdy nie plesnivé.
Vnútornosti predkladáme vo forme tzv. mäkkých kŕmnych zmesí. Pripravujeme ich z varených vajec, ryže, pomletých uvarených vnútorností (pečeň, srdce, obličky).
Hmyz možno nasmýkať napr. v lete na lúčnych porastoch entomologickou sieťkou, príp. niektoré druhy sa dajú úspešne rozmnožovať umelým chovom. Pre malé hlodavce možno odporúčať najmä larvy múčiara obyčajného; kvalitným krmivom sú i svrčky domáce a mole voskové. Hlodavcom ich predkladáme vždy čerstvé, najlepšie podchladené v chladničke, aby stratili pohyblivosť a nemohli sa rýchlo rozliezť.
zdroj: AMBRUŠ B. 1991. Chováme chrčky, morčatá a iné hlodavce. Bratislava: Príroda, 1991. 109s. ISBN 80-07-00227-8