Krmivá pre hlodavce rastlinného pôvodu

Všetko o potrave pre hlodavce, krmive a jeho doplnkoch.

Krmivá pre hlodavce rastlinného pôvodu

Poslaťod lienka » Pon 01. Apr 2013 22:36:59

Krmivá rastlinného pôvodu

Pšenica má vysoký obsah bielkovín a vitamínov skupiny A, B i vitamínu E v obilných klíčkoch. Hlodavce s obľubou prijímajú naklíčenú pšenicu. Pretože má veľmi priaznivé zloženie a okrem spomenutých vitamínov má vysoký obsah minerálnych látok, odporúča sa zaraďovať ju do kŕmnej dávky pred začiatkom reprodukčného obdobia a počas odchovu mláďat.

Ovos je výživné krmivo. Vzhľadom na vysoký podiel pliev obsahuje veľa nestráviteľnej vlákniny. Ovos má veľmi priaznivý fyziologický účinok pre pomerne vysoký obsah tukov (6 %), vysokohodnotných proteínov i mnohých biologicky vysoko účinných látok. Zvyšuje sexuálnu aktivitu rodičovských párov a pozitívne pôsobí i na kvalitu srsti hlodavcov.

Kukurica má vyššiu stráviteľnosť než ostatné obilniny. Má veľmi nízky obsah hrubej vlákniny a obsah hrubého tuku podobný ako ovos. Pre vysoký obsah vitamínu E a karoténu ju možno odporúčať pri odchove mláďat. Najvýhodnejšia je kukurica v mliečnej zrelosti, keď ešte neobsahuje vysoké percento škrobu.

Lesknica kanárska je krmivo s vysokým obsahom bielkovín a s nízkym obsahom tuku. Je veľmi výživná a ľahko stráviteľná. Vplýva na sexuálnu aktivitu chovných jedincov.

Proso má dostatočný obsah bielkovín a stopových prvkov; výživnou hodnotou sa vyrovná ovsu. Výborným krmivom je senegalské proso v klasoch, ktoré po miernom naklíčení malé hlodavce veľmi rady žerú.

Slnečnica je vysokohodnotné krmivo vhodné pre všetky druhy malých hlodavcov. Má veľmi priaznivý účinok na sýtosť , kvalitu a lesk srsti.

Ľan má dietetický účinok. Odvar z ľanu sa dáva samičkám zoslabnutým po pôrode alebo jedincom s poruchami tráviacej sústavy.

Podzemnicu olejnú a vlašské orechy zaraďujeme do kŕmnej dávky v menších množstvách pre vysoký obsah tuku.

Semená tráv sú vhodným doplnkom výživy malých hlodavcov. Z domácich tráv sú to semená lipnice ročnej (Poa annua), mätonohu trváceho (Lolium perenne), reznačky laločnatej (Dactylis glomerata) a ďalších druhov tráv.

Semená burín možno skrmovať nielen v dozretom, ale i v zelenom stave počas celého vegetačného obdobia. Sú to predovšetkým semená hviezdice prostrednej (Stellaria media), púpavy lekárskej (Taraxacum officinale), kapsička pastierska (Capsella bursa-pastoris), skorocelu (Plantago sp.) a iných voľne rastúcich bylín.

Zelené krmivo je zdrojom vitamínov, minerálnych látok a podporuje dobré trávenie. V zelenom krmive, ovocí i v okopaninách sú v priaznivom pomere zastúpené sacharidy, bielkoviny i dôležité kosťotvorné látky. Zelené krmivo je hlavnou zložkou potravy niektorých malých hlodavcov (typickými vegetariánmi sú napr. morčatá). Má dietetické i liečebné účinky V zelenom stave sú veľmi vhodné hviezdica, pŕhľava, púpava, lucerna a iné.

Hviezdica prostredná je výborným zeleným krmivom, ktoré i pri podávaní vo väčších množstvách nevyvoláva hnačky.

Pŕhľava je pre svoj vysoký obsah vitamínov veľmi vhodným krmivom. Pozitívne ovplyvňuje rast mláďat. Možno ju sušiť i do zásoby a pridávať do mäkkých zmesí.

Púpava podporuje trávenie, ovplyvňuje tvorbu krviniek a látkový metabolizmus.

Lucerna má vysoký obsah bielkovín a minerálnych látok.

Ďalej sa v čerstvom stave skrmuje špenát, šalát (má však laxatívny účinok), kapusta a kel kučeravý a ružičkový.

Letnina, ako vetvičky bazy, vŕby, liesky, topoľa, buka, brezy a ovocných stromov, nesmú chýbať ako doplnok kŕmnej dávky najmä pre činčily, morčatá, veverice a burunduky.

Zelené krmivo podávame zvieratám počas vegetačného obdobia čerstvé, v zimných mesiacoch sušené vo forme sena.

Seno je nevyhnutnou zložkou potravy morčiat, činčíl i ďalších vegetariánov. I keď dostávajú granulované krmivo, v ktorom je okrem obilnín i lucerna a iné zelené krmivo, je nevyhnutné podávať i seno. Zvieratá, ktoré nedostávajú seno, majú nevyvážený pomer vápnika a fosforu, čím sa vážne narušuje ich zdravotný stav.

Zaujímavé je, že samice morčiat, ktoré nedostávajú seno, majú rýchly a nadmerný rast zubov, ktorý je pravdepodobne dietetického pôvodu (Peterson 1957).

Z ovocia prekladáme hlodavcom predovšetkým jablká, hrušky, ale i slivky, marhule, broskyne, čerešne, višne, egreše, ríbezle a pod. Najlepšie je čerstvé ovocie, ale môže sa skrmovať i kompótované.

Okopaniny sú vysokostráviteľné, dieteticky pôsobiace krmivá, ktoré zvyšujú biologickú účinnosť dusíkatých látok ostatných krmív v kŕmnej dávke.

Z koreňovej zeleniny má mimoriadny význam mrkva, ktorá je nielen chutná, ale má i dobré dietetické vlastnosti a vysoký obsah karoténu. Je univerzálnym krmivom vhodným pre všetky kategórie zvierat.

Kaleráb a karfiol sú vhodným a chutným doplnkom základného krmiva spolu so zemiakmi (pozor na jedovatý solanín, ktorý sa kumuluje najmä v zemiakových klíčkoch).

zdroj: AMBRUŠ B. 1991. Chováme chrčky, morčatá a iné hlodavce. Bratislava: Príroda, 1991. 109s. ISBN 80-07-00227-8
Obrázok
Aj malý pes dokáže v posteli zaujať takú polohu, aby pre Vás prakticky neostalo žiadne miesto.
Obrázok užívateľa
lienka
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 72
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 29. Sep 2011 21:47:46
Bydlisko: západ

Späť na Potrava pre hlodavce



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť