Ako sa nestať obeťou podvodu

Pravidlá ktorými sa riadi táto diskusia a inzertný portál. Odporúčame prečítať pred samotnou registráciou.

Ako sa nestať obeťou podvodu

Poslaťod Admin » Pia 06. Máj 2011 22:34:00

Prinášame Vám toto čítanie, ktoré by malo pôsobiť ako prevencia na potencionálne obete podvodníkov zneužívajúcich dôveru návštevníkov rôznych inzertných portálov. Ide väčšinou o medzinárodné organizované skupiny z krajín mimo EÚ a vypátrať ich je preto takmer nemožné. Ich obeťami sa stávajú nielen kupujúci, ale aj predávajúci.

Najčastejšie znaky podvodných inzerátov:

- telefónny kontakt je vymyslený, alebo chýba úplne, komunikovať sa s nimi dá len prostredníctvom e-mailu.

- podvodníci svoje obete oslovujú v drvivej väčšine e-mailom v angličtine, prípadne v lámanej slovenčine alebo češtine, na preklad používajú online prekladače.

- podvodný inzerát tvorí veľmi výhodná ponuka, komu by sa nepáčilo kúpiť dlho hľadanú vec za polovicu jej trhovej ceny? Zabudnite na extrémne výhodné ponuky a super ceny, nie sú síce vylúčené, ale vo väčšine prípadov sú indikátorom že môže ísť o podvod.

- podvodník inzerent sa s vami z pochopiteľných príčin nemá v úmysle stretnúť osobne, predmet vám ale veľmi rád (ne)pošle. Vyžaduje pritom platbu vopred, keď nie celej sumy, tak aspoň zálohy. Najčastejšie cez bankovú službu Western Union, ktorá je anonymná, osoba ktorá si vyberá peniaze je nevypátrateľná. Preto nikdy neplaťte vopred osobám ktoré nepoznáte, nepoužívajte anonymné bankové služby pri platbe osobám ktoré nepoznáte.

- podvodník kupujúci prejaví záujem o vami inzerovaný predmet. Vypýta si platobné údaje, aby Vám mohol previesť na účet požadovaný obnos peňazí. Tu ale príde s historkou že je zo zahraničia a "jeho banka" neumožňuje vložiť presnú sumu a tak Vám poslal na účet vyššiu sumu o čom Vám pošle e-mailom dôveryhodne vyzerajúce potvrdenie. Žiada Vás, aby ste mu rozdiel poslali obratom späť. Potvrdenie je samozrejme sfalšované, žiadna suma Vám nikdy nedorazí a podvodník získa rozdiel, ktorý ste mu obratom poslali. Ďalší typ podvodníka kupujúceho, ktorý prejavil záujem o vami ponúknutú vec vystupuje ako solventný Angličan, Američan, ktorý Vám je ochotný zaplatiť aj viac ako ste požadovali. Podmieňuje to ale úhradou nákladov súvisiacich s prepravou a podobne, samozrejme že vopred, cez anonymnú službu Western Union.

Toto sú najčastejšie znaky a spôsoby podvodov, ak narazíte na inzerát ktorý vykazuje tieto, alebo podobné znaky, prosím oznámte nám to kliknutím na "Nahlásiť inzerát", o ostatné sa postaráme už my.

Ďakujeme.
Obrázok užívateľa
Admin
administrátor
administrátor
 
Príspevky: 18
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 30. Mar 2010 15:05:17

Späť na Pravidlá diskusie a inzercie, návrhy a podnety na ich zlepšenieKto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť