Teráriá pre suchozemské korytnačky

O starostlivosti o terárium a teraristických potrebách.

Teráriá pre suchozemské korytnačky

Poslaťod akvarista » Ned 31. Mar 2013 18:51:31

Teráriá pre suchozemské korytnačky

Chovať suchozemské korytnačky voľne v byte nie je vhodné ani praktické. Väčšina bytov má totiž podlahu chladnejšiu, býva tu prievan a vzduch je často suchý. Na podlahe je najslabšie slnečné žiarenie, ale aj svetlo z lampy.

Pri chove väčšieho množstva suchozemských korytnačiek teráriá je najideálnejšie umiestniť do osobitnej miestnosti alebo do skleníka. Látková premena všetkých druhov suchozemských korytnačiek spôsobuje, že sa aj napriek pravidelnému čisteniu a vetraniu vytvára charakteristický zápach.

Terárium pre suchozemské korytnačky má mať väčšie rozmery, pretože aj menšie druhy sa pohybujú viac, ako sa o nich predpokladá. Pre 2 - 4 jedince najmenších druhov odporúčame rozmery terária minimálne 150 cm x 100 cm x 100 cm. Prirodzene, s veľkosťou a s počtom druhov sa musí adekvátne zväčšovať aj plocha terária. Kostra terária sa zhotovuje z dreva alebo zo železa. Prednú stenu a strop tvorí spravidla sklo. Ostatné steny a podlaha môžu byť z dreva, plechu, príp. zo skla. Časť stropu a jedna bočná stena musí byť zo sita, aby sa zabezpečila dobrá cirkulácia vzduchu. Prístup do terária umožňujú buď posúvateľné sklá prednej steny, alebo bočné dvierka. Na dno terária dáme jemný riečny piesok. Väčšiu nečistotu odstraňujeme pravidelným prehrabaním piesku, ktorý vymieňame raz za mesiac.

V teráriu suchozemských korytnačiek pochádzajúcich zo suchých oblastí môžeme pri zadnej a bočnej stene urobiť z kameňov alebo skaliek úzku terasu, medzi ktorú zasadíme sukulenty (Euphorbia sp., Haworthia sp., Aloe sp. a pod.). Naopak do terária suchozemských korytnačiek z tropických vlhkých pralesov umiestňujeme na zadnú a bočnú stenu epifytné rastliny (Platycerium sp., Aechmea sp., Neoregelia sp. a pod.). V obidvoch prípadoch musia byť rastliny mimo dosahu korytnačiek. Takto upravené teráriá sú estetickejšie a zároveň sa v nich zlepšuje mikroklíma.

Vyhrievanie a umelé osvetlenie terária zabezpečuje žiarovka, ktorá však nemá osvetľovať celú plochu terária. Do rohu terária treba umiestniť plytšiu hlinenú misku s vodou. Aby sa udržala vlhkosť v teráriách s epifytnými rastlinami, postrekujeme ich denne vlažnou vodou. Takto upravené teráriá sú vhodné pre tropické suchozemské korytnačky.

Európske suchozemské korytnačky možno chovať aj na upravených loggiách. Môžeme pre ne upraviť buď celú plochu loggie, alebo primerane veľkú časť, ktorú oddelíme múrikom. Na určitú časť zasadíme trávu, zvyšok tvorí piesok. Okrem toho je potrebná hlinená miska s vodou a miesto pre úkryt korytnačiek. Korytnačky chovať na balkóne neodporúčame, pretože sú viac vystavené pôsobeniu nepriaznivého počasia.

zdroj: SZALAY F. - SZALAYOVÁ H. 1989. Chováme korytnačky. Bratislava: Príroda, 1989. 143s. ISBN 80-07-00045-3
Obrázok
Niektorí ľudia sú ako akvarijné rybky - stále v pohybe a stále bez cieľa.
Obrázok užívateľa
akvarista
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 18:51:54

Re: Teráriá pre suchozemské korytnačky

Poslaťod Psota » Str 10. Aug 2016 8:08:22

Dobrý deň,

poprosil by som o rady ohladom chovu korytnačky stepnej, máme ju doma len pár dní, vybudoval som dočaqsný letný výbeh a pripravil terárium (kokos vlakno s pieskom a druha polovica drobne okrúhliaky + domček, kameň a voda) kupil som lampu Lampa Glow Light Halogen + ziarovku daylight, možem túto používať aj ako výhrevnú, alebo mám túto používať len ako denné/nočné svetlo + určite kúpiť UWB a navyše kupiť aj výhrevnú?

ďalej ma zaujíma či môžem mať terárium v obývačke?
Momentálne je v menej využivanej izbe aby Pazúrik netrpel našou prevádzkou :)

Aktuálne chov funguje tak že cez deň ho dáme do vonkajšieho výbehu a na večer musí ísť do terária, nakoľko by syn bez toho ani nezaspal. Neškodí takéto prenášanie korytnačke?

Ešte jedna vec, niekde som sa dočítal že do 4 rokov by korytnačka nemala zimovať. Je toto pravda? Naša bola liahnuta asi 2014, podľa predajcu ma 2 roky. Čo s ňou teda cez zimu?

Vopred ďakujem za každú radu.
Psota
náhodný diskutér
náhodný diskutér
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Str 10. Aug 2016 7:57:56

Re: Teráriá pre suchozemské korytnačky

Poslaťod crocdundee » Pia 12. Aug 2016 19:31:51

Poslal som Vám súkromnú správu
Obrázok užívateľa
crocdundee
expert
expert
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 15. Jan 2016 19:29:30
Bydlisko: Nitra


Späť na Teraristické potreby a starostlivosť



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť