Krotký papagájec vlnkovaný (andulka)

Rady a návody pre začínajúcich chovateľov vtáctva.

Krotký papagájec vlnkovaný (andulka)

Poslaťod noro » Sob 04. Máj 2013 19:04:30

Krotký papagájec vlnkovaný

Papagájec vlnkovaný sa dá nielen pomerne ľahko skrotiť, ale naučí sa výborne imitovať ľudskú reč i hlasové prejavy rozličných zvierat. Tieto schopnosti prispievajú k stále väčšej popularite tohto miniatúrneho austrálskeho papagája. Hovoriace papagájce sa v krátkom čase stali pojmom medzi milovníkmi zvierat celého sveta. V Anglicku papagájce vlnkované stále viac konkurujú aj takým obľúbeným domácim zvieratám, ako sú psy a mačky.

Skrotiť papagájca, prípadne naučiť ho aj niekoľko slov, možno odporúčať každému, kto chová iba jedného vtáka, ktorý v krátkom čase začne pokladať človeka za svojho sociálneho partnera. Nesmieme zabúdať, že aj stupeň krotkosti je predpokladom na učenie "ľudskej reči".

Výber jedinca na skrotenie je základom úspechu, pretože medzi mláďatami sú veľké individuálne rozdiely. Sú medzi nimi veľmi nadané, bojazlivé, ale aj prítulné jedince, preto o výbere na výcvik má rozhodnúť skúsený chovateľ. Na výcvik sa používajú predovšetkým samčeky, no veľmi nadané bývajú aj samičky a rovnako dobre a rýchlo skrotnú ako samčeky.

Najčastejšie sa na výcvik používajú mláďatá niekoľko dní pred vyletením z hniezdovej búdky, a preto ich chovateľ ešte umelo dokrmuje. Tento spôsobe síce prináša veľmi dobré výsledky, ale praktizovať ho môže len chovateľ, ktorý má možnosť kŕmiť mláďa 4- až 6-krát denne. Preto sa odporúča obstarať si na výcvik papagájca, ktorý je už schopný sám žrať. V takomto prípade síce odpadá namáhavé kŕmenie umelou výživou, viac času však treba venovať kroteniu zvieraťa.

Pravda, schopnosť naučiť sa "rozprávať" závisí od individuálneho nadania papagájca, ale tak isto je podmienená schopnostiam učiteľa, ktorý sa mu venuje. V každom prípade vyžaduje táto práca veľké úsilie. Výcvik papagájca vlnkovaného má niekoľko špecifických zásad. Klietka nemá byť príliš veľká; umiestňujeme ju na suché miesto bez prievanu, vždy do výšky očí chovateľa. Pri krotení sa má postupovať nenásilne, kým papagájec nenadviaže úzky kontakt s človekom. Krmivo má dostávať vždy od osoby, ktorú dobre pozná a ktorá sa mu vždy prihovorí. Papagájca nikdy nechytáme rukou zvrchu (aby sme ho nepoplašili), ale naučíme ho, aby si hneď po otvorení klietky sadal na ukazovák chovateľa. Slová ktoré chceme papagájca naučiť, musia byť zo začiatku jednoduché, krátke a predovšetkým zreteľne prednesené. Dôležité je, aby výcvik bol systematický a vytrvalý, ináč sa predchádzajúca práca zmarí.

Papagájec vlnkovaný má vynikajúcu schopnosť imitovať iné vtáky i zvukové prejavy zvierat, jednotlivé slová a veľmi presni si zapamätať komplikované frázy. Napr. Ragotzi (1959) spomína papagájca vlnkovaného, ktorý ovládal 500 slov a 12 fráz. Celkový repertoár môže obsahovať dokonca aj vyše 600 slov a niekoľko desiatok fráz (Wallschlager 1981).

Krotký papagájec vlnkovaný je mimoriadne milý a prítulný priateľ; ak si získame jeho priazeň, bude veľa rokov naším vďačným a nenáročným spoločníkom.

zdroj: AMBRUŠ B. 1990. Chováme papagájce vlnkované (andulky). Bratislava: Príroda, 1990. 154s. ISBN 80-07-00294-4
Obrázok
Všetky moje inzeráty nájdete TU.
Obrázok užívateľa
noro
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 34
Registrovaný: Str 26. Okt 2011 17:46:10

Späť na Chovateľstvo vtáctva



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť