Chrček čínsky / Cricetulus griseus

Sem patrí všetko o druhoch hlodavcov.

Chrček čínsky / Cricetulus griseus

Poslaťod lienka » Str 03. Apr 2013 1:22:46

Chrček čínsky / Cricetulus griseus
česky: Křeček čínský

Patrí do rodu sivých chrčkov (Cricetulus). Sú to hlodavce s typicky štíhlym telom dlhým 80 - 250 mm. Rozoznávacím znakom tohto rodu je neosrstený chvost dlhý 25 - 106 mm. Ušnice sú krátke, pokryté hustými jemnými chlpmi. Oči nie sú výrazne vypuklé ako pri džungarských chrčkoch, ale sú stredne veľké. V čase sexuálnej aktivity sú semenníky samcov v skrotálnej polohe, takže skrotum je nápadne zväčšené. Povrch tela je sivý alebo tmavožltý, brušná časť je svetlosivá alebo biela. Končatiny a koniec chvosta sú biele. Samice majú 4 páry mliečnych bradaviek.

Sivé chrčky sú rozšírené na veľkom území od južnej a východnej Európy cez Malú a Prednú Áziu až po Mongolsko, Čínu a Kóreu.

Rod Cricetulus má 10 druhov:
  • chrček sivý (Cricetulus migratorius)
  • chrček dlhochvostý (Cricetulus longicaudatus)
  • chrček barabinský (Cricetulus barabensis)
  • chrček čínsky (Cricetulus griseus)
  • chrček zabajkalský (Cricetulus pseudogriseus)
  • chrček tibetský (Cricetulus lama)
  • chrček krátkochvostý (Cricetulus eversmanni)
  • chrček Eversmannov (Cricetulus eversmanni)
  • chrček mongolský (Cricetulus curtatus)
  • chrček potkanovitý (Cricetulus triton)
Chrček čínsky obýva stepi, lesostepi i polopúšte severnej Číny. Je to hlodavec s typickou súmračnou aktivitou. Cez deň sa ukrýva v jednoduchých dierach. Živí sa smenami rozličných rastlín, ale skonzumuje i veľa hmyzu.

Tento chrček sa hojne používa ako laboratórne zviera, predovšetkým pre neobyčajné imunogenetické vlastnosti. Stal sa preto vhodným experimentálnym zvieraťom pri modelovaní chemoterapie malígnych tumorov v humánnej medicíne. Často sa používa na cytogenetické štúdie vzhľadom na 11 haploidných chromozómov, ktoré uľahčujú štúdium skupín reťazcov. Priústne vaky tohto chrčka sú tenšie a transparentnejšie než pri chrčkovi zlatom (Mesocricetus auratus). Vzhľadom na to, že pre studenom počasí sa chrček čínsky ukladá na zimný spánok, je vhodný i na štúdium hypotermie a jej účinkov na fyziológiu hlodavcov.

Rozmnožovanie chrčkov čínskych, podobne ako pri väčšine voľne žijúcich zvierat, závisí od priaznivých podmienok vonkajšieho prostredia (teplota, dostatok potravy a pod.). Samičky majú za rok približne trikrát 3 - 11 mláďat. Táto určitá sezónnosť pretrváva i pri jedincoch chovaných v zajatí. Gravidita je pomerne dlhá a pohybuje sa v rozpätí od 22 do 28 dní. Mláďatá sa kotia holé, slepé a dlhé 25 - 50 mm. Po týždni sú už osrstené a na 10. deň už sporadicky opúšťajú hniezdo. Na 12. deň života majú mláďatá už úplne vyvinutý chrup, sú schopné ohlodávať tuhú potravu, ktorou si napĺňajú priústne vaky. Na 14. deň sa im otvárajú očné mihalnice a postupne sa osamostatňujú. Pohlavne dospievajú už vo veku 4 - 5 týždňov.

Predpokladom úspešného rozmnožovania je popri správnej výžive a ustajnení vhodný výber rodičovského páru. Sexuálne zrelé jedince sú totiž voči sebe agresívne a veľmi často samica smrteľne dohryzie samca, ktorého sme k nej pridali do klietky. Preto sa odporúča zostavovať páry rovnako starých mláďat, prípadne i z jedného vrhu. Ak by aj v takomto prípade samica tesne pred okotením začala zaháňať samca, treba ho oddeliť. Zásadne premiestňujeme samca, nikdy nie gravidnú samicu, pretože by to mohlo vážne ovplyvniť ďalší priebeh gravidity a materské správanie budúcej matky.

Čínske chrčky sú nenáročné, nehryzú, nezapáchajú a pri správnej starostlivosti nie sú ťažkosti s ich reprodukciou.

zdroj: AMBRUŠ B. 1991. Chováme chrčky, morčatá a iné hlodavce. Bratislava: Príroda, 1991. 109s. ISBN 80-07-00227-8

[youtube]WuThRu_S1EA[/youtube]
Obrázok
Aj malý pes dokáže v posteli zaujať takú polohu, aby pre Vás prakticky neostalo žiadne miesto.
Obrázok užívateľa
lienka
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 72
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 29. Sep 2011 21:47:46
Bydlisko: západ

Späť na Druhy hlodavcov



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia