Laboratórny potkan / Rattus norvegicus f. domesticus

Sem patrí všetko o druhoch hlodavcov.

Laboratórny potkan / Rattus norvegicus f. domesticus

Poslaťod lienka » Ned 07. Apr 2013 21:50:06

Laboratórny potkan / Rattus norvegicus forma domesticus
česky: Potkan obecný

Potkan je hlodavec, ktorý svojim zovňajškom pripomína myš, je však podstatne väčší. Ušnice má stredne veľké, okrúhle, zväčša neochlpené. chvost je dlhý, pokrytý zrohovatenými obrúčkami. Oči sú výrazné, veľké. Samica má až 6 párov mliečnych bradaviek.

Rod Rattus má veľký počet druhov, z ktorých u nás žijú dva:
  • potkan obyčajný (Rattus norvegicus)
  • potkan tmavý (Rattus rattus)
Oba druhy sú kozmopolitne rozšírené. Potkan obyčajný má chvost kratší než telo, menšie ušnice a tupší pysk ako potkan čierny. Potkan obyčajný sa dostal do Európy pravdepodobne s národmi Strednej Ázie, pretože je adaptabilnejší ako potkan tmavý; na mnohých miestach ho úplne nahradil. Oba druhy sú aktívne predovšetkým za súmraku a v nočných hodinách. Voľne žijúce populácie spôsobujú národnému hospodárstvu obrovské škody nielen ako škodcovia v obilných skladoch, na poliach, v chovoch hospodárskych zvierat, ale prenášajú aj ochorenia zvierat i človeka.

Biely potkan (laboratórny potkan) je albinotická forma zdomácneného potomka potkana obyčajného. Dnes sa používa ako významné laboratórne zviera. Muller (1971) charakterizoval bieleho potkana ako veľmi čistotné, pokojné zviera, ktoré možno ľahko skrotiť; nehryzie, preto sa dá s ním veľmi dobre manipulovať.

I keď chov bieleho potkana je nesmierne zaujímavý, chová sa v domácom chove len sporadicky, pretože ešte stále pretrvávajú povery o jeho negatívnych vlastnostiach. Mnohí ľudia pociťujú voči tomuto hlodavcovi nekonečný odpor.

Biele potkany sú nenáročné na chovné zariadenie. Je však veľmi dôležité starať sa o absolútnu čistotu. Každý deň treba klietky vyčistiť aby zvieratá nezapáchali. Ostré slnko im škodí, vyhovuje im tmavšia miestnosť bez prievanu.

Potkany sa veľmi dobre rozmnožujú i v zajatí. Zaužívaný je monogamný (párový) chov. V polygamnom chove, ktorý je zriedkavejší, sa chovajú spolu 1 - 2 samce s viacerými samicami (8 - 10 samíc). Samice vo vysokom štádiu gravidity sa prekladajú do individuálnych klietok, aby sa tu mohli nerušene starať o potomstvo. Potkany však možno chovať i vo veľkých sociálnych skupinách (najlepšie výsledky sa dosahujú pri chove súrodencov).

Jednotlivé vrhy pozostávajú zo 4 - 10, ojedinele až z 23 mláďat. Samica je gravidná 21 - 23 dní. Samice, ktoré vrhli vysoký počet mláďat, majú obdobie gravidity predĺžené až na 34 dní. Mláďatá sa liahnu slepé, holé a majú uzavretý zvukovod. Po 10 - 14 dňoch začínajú žrať tuhú potravu. Po 4 týždňoch ich odstavujeme od matky. Asi vo veku 2 mesiace sú pohlavne dospelé, ale na plemenitbu sa dajú použiť až vo veku 3 - 4 mesiace. Potkany sa dožívajú výnimočne až 7 rokov.

Kŕmime ich rozličnými semenami, obilím, kukuricou, slnečnicovým semenom, suchým chlebom a pečivom, ovocím, zeleninou, púpavou, šalátom a pod. Občas musia dostať čerstvé mäso z hydiny a rýb, varené zemiaky, ryžu.

Okrem albinotickej formy sú menej rozšírené potkany čierne, hnedé, škoricové, krémové, hrdzavočervené, strieborné, modré, harlekýny (strakaté), kapucíny (biele s čiernou hlavou). Existujú i mutanty s dlhou a kučeravou srsťou.

zdroj: AMBRUŠ B. 1991. Chováme chrčky, morčatá a iné hlodavce. Bratislava: Príroda, 1991. 109s. ISBN 80-07-00227-8

[youtube]EoSrrPIaoMM[/youtube]

[youtube]m19puXGqDuk[/youtube]
Obrázok
Aj malý pes dokáže v posteli zaujať takú polohu, aby pre Vás prakticky neostalo žiadne miesto.
Obrázok užívateľa
lienka
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 72
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 29. Sep 2011 21:47:46
Bydlisko: západ

Späť na Druhy hlodavcov



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť