od lienka » Pon 08. Apr 2013 23:55:56
Trachemys scripta (Schoepff, 1792)
EMYDIDAE
Želva nádherná
Poddruhy a rozšíření: Tento druh prošel v uplynulých letech několikerou změnou odborného názvu. Zatímco starší literatura ho zařazovala do rodu Pseudemys, v následném období byl označován druhovým názvem Chrysemys scripta, podle poslední změny jako Trachemys scripta. Všechny uvedené názvy jsou synonyma, označují jeden a tentýž druh želvy. Areál výskytu začíná na jihovýchodě USA, dále pokračuje přes Mexiko, Střední Ameriku až po severozápad Jižní Ameriky (Kolumbie a Venezuela, Brazílie). Na celém rozsáhlém areálu výskytu je popsáno kolem 16 poddruhů. Chovatelé nejčastěji chovají poddruhy T. s. elegans, T. s. scripta nebo další poddruhy pocházející z území USA, případně jejich blíže neurčené křížence. Na mnoha místech subtropů a tropů světa žijí a často se úspěšně množí introdukované populace těchto želv, které často negativně ovlivňují původní místní faunu (například i v jižní Francii). Základem těchto populací jsou nejčastěji zvířata uprchlá chovatelům nebo jimi vypuštěná do volné přírody.
Velikost: Dorůstá podle jednotlivých poddruhů kolem dvaceti, ale i až přes padesát centimetrů (!), přičemž nejčastěji dovážené poddruhy dosahují v dospělosti délky krunýře kolem 25 cm: T. s. elegans (samci 9-22 cm, samice 16-28 cm), T. s. scripta (samci 14-18 cm, samice 19-27 cm), T. s. troosti kolem 20cm (samci 14-21 cm, samice 17-21 cm).
Typické znaky: Nejnápadnější na těchto želvách bývá zbarvení hlavy, krku a končetin. Mezi jednotlivými poddruhy jsou značné rozdíly. T. s. elegans je typická oranžově červenou kapkovitou skvrnou umístěnou za očima po stranách hlavy. Končetiny a krk jsou světle podélně proužkované na olivovém podkladu. Karapax mladších zvířat je zelený s tmavou kresbou připomínající písmenka, u některých poddruhů je i mnohem pestřejší s oranžovými nebo žlutými skvrnami. T. s. troosti má za hlavou místo oranžově červené skvrny skvrnu žlutou, pruhování na těle tvoří řidší, ale širší žluté pruhy. U poddruhu T. s. scripta tvoří zbarvení hlavy ostře žlutá kresba na tmavém podkladu, přičemž typické jsou velké žluté skvrny za očima a širší žluté pruhování na předních končetinách. V USA se v poslední době chovatelé snaží vyselektovat populace odlišně zbarvených "pastelových" želv nádherných, podobně jako u některých dalších plazů nebo tradičně u papoušků. Chovají se i populace pravých albinotických želv s červenýma očima. Tento trend k nám doposud ve větší míře nepronikl.
Charakteristika: Jeden z mála druhů želv, které se hromadně odchovávají na farmách a odtud se jako mláďata ve velikosti naší dvoukoruny exportují do řady zemí světa. Zdánlivou výhodou pro začínající chovatele je jejich finanční dostupnost, nedoceňovanou nevýhodou je jejich rychlý růst a větší nároky na prostor a údržbu terária. V přírodě tyto želvy obývají nejrůznější vodní nádrže, zavodňovací kanály, mírně tekoucí řeky, kde se hromadně sluní na březích nebo na kamenech vyčnívajících z vody. Je to druh vhodný k letnímu chovu v ohrazených zahradních rybníčcích, kde se želvy rychle zabydlí a bez problémů přečkají až do podzimu. I v našich klimatických podmínkách jsou schopny v přiměřeně hlubokých jezírkách přezimovat, i když bezpečnější je umístit je na zimu do vnitřního zimoviště.
Potrava: Zatímco mláďata jsou převážně masožravá - živí se různým vodním hmyzem, drobnými rybkami apod., dospělé želvy přijímají i značná množství rostlinné potravy. V přírodě proto dávají přednost bohatě zarostlým vodám.
Podmínky chovu: Typ Emys. Nádrž musí být nutně vybavena místem pro vyhřívání. Želvy svůj zájem o toto místo projevují tak aktivně, že pod bodovým zdrojem tepla šplhají jedna na druhou, často v několika vrstvách nad sebou. V domácích podmínkách musíme zejména u mláďat dbát na dostatečný přísun vitaminů A, D, a minerálních látek, protože želvy jsou při jejich nedostatku náchylné ke vzniku rachitidy. I po následném léčebném zásahu dochází často k trvalým deformacím krunýře.
Rozmnožování: K úspěšnému rozmnožování u soukromých chovatelů dochází poměrně zřídka, nejčastěji proto, že želvy v dospělosti přerůstají prostorové možnosti svých původních majitelů, a končí v lepším případě tam, kde mají vhodnější podmínky - v přírodovědných kroužcích nebo v zoologických zahradách. Samci tohoto druhu jsou výrazně menší než samice, přičemž v dospělosti se odlišují již popsanými prodlouženými drápy na předních nohou, které využívají k námluvám. Podaří-li se nám získat oplozená vajíčka, kterých může být 5-25, jejich inkubace trvá 65-75 dnů.
Status: CITES: 0, EU: 0, Červená kniha: 0
Trachemys scripta elegans je zakázáno dovážet do zemí EU.
zdroj: ZYCH J. 2006. Želvy v přírodě a v péči člověka. Praha: Brázda, 2006. 204s. ISBN 80-209-0342-9
Aj malý pes dokáže v posteli zaujať takú polohu, aby pre Vás prakticky neostalo žiadne miesto.