Korytnačka písmenková-ozdobná / Trachemys scripta elegans

Sem patrí všetko o druhoch plazov a obojživelníkov. Patria sem hady, jaštery, korytnačky a i.

Korytnačka písmenková-ozdobná / Trachemys scripta elegans

Poslaťod akvarista » Pon 18. Mar 2013 23:27:14

Korytnačka písmenková-ozdobná / Trachemys scripta elegans
česky: Želva ozdobná

Rozšírenie: stredná a východná časť USA, severovýchodná Mexiko
Karapax: 28 cm
Čeľaď: vodnice - Emydidae

Karapax je olivový až tmavohnedý so žltými pásmi. Hlava a krk sú hnedé so žltými a čiernohnedými pozdĺžnymi pásmi. Za oboma očami sa nachádza červená škvrna. Samce sú menšie než samice, majú dlhší a hrubší chvost a dlhšie pazúry na predných končatinách. Jedno až dvojročné mláďatá majú strechovito zdvihnutý karapax, ktorý je veľmi pestrý, zelenej farby so žltými a čiernymi škvrnami a pásmi.
Tento druh žije v hlbších jazerách a riekach, mláďatá obľubujú plytčiny, kde sa zdržujú vo veľkých množstvách.
V prírode žerú vodný hmyz, ryby, obojživelníky, vodné slimáky a vodné rastliny.
Samičky znášajú 2 - 15 vajec neďaleko vody od polovice mája a v júni. Mláďatá sa liahnu asi po 70 dňoch a dospievajú vo veku 8 - 10 rokov. Aktívna je cez deň.
Tieto korytnačky patria u nás medzi najčastejšie chované druhy. Ročne sa dovážajú do Európy veľké množstvá mláďat.
Chováme ich v akvateráriu, v ktorom musí väčšiu časť plochy tvoriť voda a menšiu časť súš. Jeho rozmery závisia od počtu a veľkosti chovaných jedincov. Teplota vody v akvateráriu má byť asi 20 st. C - 25 st. C, pre mláďatá až 28 st. C.
Zdravé jedince vo veku od troch rokov, s karapaxom dlhým minimálne 10 cm môžeme chovať po celý rok v jazierkach, kde i prezimujú.
V zajatí ich kŕmime hovädzím mäsom, srdcom, rybami, vodnými slimákmi, larvami komárov, bahenníkmi, dafniami, varenými vajcami i so škrupinou, šalátom a vodnými rastlinami (Lemna minor).


zdroj: SZALAY F. - SZALAYOVÁ H. 1989. Chováme korytnačky. Bratislava: Príroda, 1989. 143s. ISBN 80-07-00045-3

Predaj a chov tohto druhu korytnačiek bol na Slovensku zakázaný. Chovatelia mohli svoje korytnačky dochovať.
Obrázok
Niektorí ľudia sú ako akvarijné rybky - stále v pohybe a stále bez cieľa.
Obrázok užívateľa
akvarista
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 18:51:54

Re: Korytnačka písmenková-ozdobná / Trachemys scripta elegan

Poslaťod smith » Uto 19. Mar 2013 0:07:37

Trachemys scripta elegans na youtube:



Obrázok
smith
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 15:20:54

Re: Korytnačka písmenková-ozdobná / Trachemys scripta elegan

Poslaťod lienka » Pon 08. Apr 2013 23:55:56

Trachemys scripta (Schoepff, 1792)
EMYDIDAE
Želva nádherná

Poddruhy a rozšíření: Tento druh prošel v uplynulých letech několikerou změnou odborného názvu. Zatímco starší literatura ho zařazovala do rodu Pseudemys, v následném období byl označován druhovým názvem Chrysemys scripta, podle poslední změny jako Trachemys scripta. Všechny uvedené názvy jsou synonyma, označují jeden a tentýž druh želvy. Areál výskytu začíná na jihovýchodě USA, dále pokračuje přes Mexiko, Střední Ameriku až po severozápad Jižní Ameriky (Kolumbie a Venezuela, Brazílie). Na celém rozsáhlém areálu výskytu je popsáno kolem 16 poddruhů. Chovatelé nejčastěji chovají poddruhy T. s. elegans, T. s. scripta nebo další poddruhy pocházející z území USA, případně jejich blíže neurčené křížence. Na mnoha místech subtropů a tropů světa žijí a často se úspěšně množí introdukované populace těchto želv, které často negativně ovlivňují původní místní faunu (například i v jižní Francii). Základem těchto populací jsou nejčastěji zvířata uprchlá chovatelům nebo jimi vypuštěná do volné přírody.

Velikost: Dorůstá podle jednotlivých poddruhů kolem dvaceti, ale i až přes padesát centimetrů (!), přičemž nejčastěji dovážené poddruhy dosahují v dospělosti délky krunýře kolem 25 cm: T. s. elegans (samci 9-22 cm, samice 16-28 cm), T. s. scripta (samci 14-18 cm, samice 19-27 cm), T. s. troosti kolem 20cm (samci 14-21 cm, samice 17-21 cm).

Typické znaky: Nejnápadnější na těchto želvách bývá zbarvení hlavy, krku a končetin. Mezi jednotlivými poddruhy jsou značné rozdíly. T. s. elegans je typická oranžově červenou kapkovitou skvrnou umístěnou za očima po stranách hlavy. Končetiny a krk jsou světle podélně proužkované na olivovém podkladu. Karapax mladších zvířat je zelený s tmavou kresbou připomínající písmenka, u některých poddruhů je i mnohem pestřejší s oranžovými nebo žlutými skvrnami. T. s. troosti má za hlavou místo oranžově červené skvrny skvrnu žlutou, pruhování na těle tvoří řidší, ale širší žluté pruhy. U poddruhu T. s. scripta tvoří zbarvení hlavy ostře žlutá kresba na tmavém podkladu, přičemž typické jsou velké žluté skvrny za očima a širší žluté pruhování na předních končetinách. V USA se v poslední době chovatelé snaží vyselektovat populace odlišně zbarvených "pastelových" želv nádherných, podobně jako u některých dalších plazů nebo tradičně u papoušků. Chovají se i populace pravých albinotických želv s červenýma očima. Tento trend k nám doposud ve větší míře nepronikl.

Charakteristika: Jeden z mála druhů želv, které se hromadně odchovávají na farmách a odtud se jako mláďata ve velikosti naší dvoukoruny exportují do řady zemí světa. Zdánlivou výhodou pro začínající chovatele je jejich finanční dostupnost, nedoceňovanou nevýhodou je jejich rychlý růst a větší nároky na prostor a údržbu terária. V přírodě tyto želvy obývají nejrůznější vodní nádrže, zavodňovací kanály, mírně tekoucí řeky, kde se hromadně sluní na březích nebo na kamenech vyčnívajících z vody. Je to druh vhodný k letnímu chovu v ohrazených zahradních rybníčcích, kde se želvy rychle zabydlí a bez problémů přečkají až do podzimu. I v našich klimatických podmínkách jsou schopny v přiměřeně hlubokých jezírkách přezimovat, i když bezpečnější je umístit je na zimu do vnitřního zimoviště.

Potrava: Zatímco mláďata jsou převážně masožravá - živí se různým vodním hmyzem, drobnými rybkami apod., dospělé želvy přijímají i značná množství rostlinné potravy. V přírodě proto dávají přednost bohatě zarostlým vodám.

Podmínky chovu: Typ Emys. Nádrž musí být nutně vybavena místem pro vyhřívání. Želvy svůj zájem o toto místo projevují tak aktivně, že pod bodovým zdrojem tepla šplhají jedna na druhou, často v několika vrstvách nad sebou. V domácích podmínkách musíme zejména u mláďat dbát na dostatečný přísun vitaminů A, D, a minerálních látek, protože želvy jsou při jejich nedostatku náchylné ke vzniku rachitidy. I po následném léčebném zásahu dochází často k trvalým deformacím krunýře.

Rozmnožování: K úspěšnému rozmnožování u soukromých chovatelů dochází poměrně zřídka, nejčastěji proto, že želvy v dospělosti přerůstají prostorové možnosti svých původních majitelů, a končí v lepším případě tam, kde mají vhodnější podmínky - v přírodovědných kroužcích nebo v zoologických zahradách. Samci tohoto druhu jsou výrazně menší než samice, přičemž v dospělosti se odlišují již popsanými prodlouženými drápy na předních nohou, které využívají k námluvám. Podaří-li se nám získat oplozená vajíčka, kterých může být 5-25, jejich inkubace trvá 65-75 dnů.

Status: CITES: 0, EU: 0, Červená kniha: 0

Trachemys scripta elegans je zakázáno dovážet do zemí EU.

zdroj: ZYCH J. 2006. Želvy v přírodě a v péči člověka. Praha: Brázda, 2006. 204s. ISBN 80-209-0342-9
Obrázok
Aj malý pes dokáže v posteli zaujať takú polohu, aby pre Vás prakticky neostalo žiadne miesto.
Obrázok užívateľa
lienka
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 72
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 29. Sep 2011 21:47:46
Bydlisko: západ

Re: Korytnačka písmenková-ozdobná / Trachemys scripta elegan

Poslaťod crocdundee » Pia 15. Jan 2016 20:14:30

Sú zaradené v prílohe D, ako invázny druh, ktorý je dnes zakázané chovať, rozmnožovať, obchodovať s nimi, dovážať, vyvážať. Po novom sa to vzťahuje na celý rod Trachemys sp., od roku 2007 do minulého roka boli tieto zákazy len na jeden druh a to konkrétne na spomínaný v tomto vlákne Trachemys scripta elegans. Je to spôsobené nezodpovednými chovateľmi, ktorí si svojich "miláčikov" len tak vypúšťali do voľnej prírody. Dnes ich nájdete bežne v Európe vo voľne (viď. príloha - Rím, Viale del Lago, máj/2015).

Poprosil by som preto chovateľov, ktorí už prípadne nemajú záujem o chov tohto druhu, aby ho nepúšťali len tak do voľnej prírody, ale radšej ho darovali nejakej odbornej inštitúcii. Zamedzí sa tým prípadnej likvidácii prirodzených biotopov a vytláčaniu našej jedinej pôvodnej korytnačky močiarnej Emys orbicularis z lokalít jej výskytu.

korytnačky rím.jpg
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
crocdundee
expert
expert
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 15. Jan 2016 19:29:30
Bydlisko: Nitra

Re: Korytnačka písmenková-ozdobná / Trachemys scripta elegan

Poslaťod akvarista » Sob 16. Jan 2016 15:13:38

crocdundee píše:Po novom sa to vzťahuje na celý rod Trachemys sp.


veď predsa tvrdili, že ostatné druhy nedokážu prežiť v našej voľnej prírode v zime, ani sa v nej rozmnožovať. toto je typické pre EU, ak si s nejakým problémom nevieme dať rady, tak to jednoducho zakážeme a to plošne, všetkým, aj tým, ktorí dbajú na dodržiavanie zákonov :censored:
vyriešila by to jednoduchá ohlasovacia a evidenčná povinnosť + potvrdenie od veterinára v prípade úhynu a nemuselo by sa nič zakazovať, štát by mal o všetkých jedincoch chovaných v zajatí prehľad
Obrázok
Niektorí ľudia sú ako akvarijné rybky - stále v pohybe a stále bez cieľa.
Obrázok užívateľa
akvarista
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 18:51:54

Re: Korytnačka písmenková-ozdobná / Trachemys scripta elegan

Poslaťod crocdundee » Sob 16. Jan 2016 16:01:17

Prihlasovanie by nič nevyriešilo, pretože to je také isté ako s nelegálnym chovom všetkých ostatných druhov živočíchov. Jediný výsledok, že poctivý chovateľ by mal viac papierov. Ostatní by to aj tak obchádzali, ako aj obchádzajú pri iných, kde to treba ohlasovať. Myslíte si, že štát má prehľad o všetkých jedincoch, ktoré sú zaradené v medzinárodných dohovoroch a chovajú sa v zajatí? Odpoveď: Nie. Lebo to ľudia nenahlasujú.

O tomto nemá zmysel diskutovať, je to nariadené a treba do dodržiavať.


Sú lepšie témy na diskusiu :) :)

PS:O tom rozmnožovaní to tvrdili aj o Trachemys scripta elegans a sú už záznamy o reálnom rozmnožovaní :) :)
Obrázok užívateľa
crocdundee
expert
expert
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 15. Jan 2016 19:29:30
Bydlisko: Nitra

Re: Korytnačka písmenková-ozdobná / Trachemys scripta elegan

Poslaťod akvarista » Sob 16. Jan 2016 22:07:20

vyriešilo by sa minimálne to, že zákonadbalí chovatelia by ju mohli legálne chovať, pretože zákaz diskriminuje práve túto skupinu chovateľov, ktorá chce dodržiavať zákony
naozaj sa TSE dokáže úspešne rozmnožovať v prírodných podmienkach SR? :shock:
Obrázok
Niektorí ľudia sú ako akvarijné rybky - stále v pohybe a stále bez cieľa.
Obrázok užívateľa
akvarista
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 18:51:54

Re: Korytnačka písmenková-ozdobná / Trachemys scripta elegan

Poslaťod crocdundee » Ned 17. Jan 2016 10:42:34

Tí, ktorí nadobudli Trachemys scripta elegans pred rokom 2007 mali povinnosť ju nahlásiť a trvalo označiť mikročipom. Myslíte, že tak spravili?

Áno, rozmnožujú sa. Domnienky boli, že sa importujú len samice. Náš súčasný počet TSE v karanténnej stanici je 40 ks (7 : 33). To znamená, že sa do voľnej prírody vypúšťajú aj samce. TSS máme asi 25 ks, TST asi 3 ks.
Obrázok užívateľa
crocdundee
expert
expert
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 15. Jan 2016 19:29:30
Bydlisko: Nitra

Re: Korytnačka písmenková-ozdobná / Trachemys scripta elegan

Poslaťod psickarBA » Pia 14. Sep 2018 21:20:48

zaujímavé, čo sa s nimi robí po odchytení, dožijú svoj život v karanténnom zariadení, alebo neskôr skončia v polievke? :D
Magazín zo sveta psov - Psíčkovia.sk
Obrázok
Obrázok užívateľa
psickarBA
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 48
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 15:46:03
Bydlisko: Bratislava - okolie


Späť na Druhy plazov a obojživelníkov



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť