Kajmanka dravá / Chelydra serpentina
česky: Kajmanka dravá
Rozšírenie: Severná Amerika, Stredná Amerika, severná časť Južnej Ameriky
Karapax: 47 cm
Čeľaď: kajmankovité - Chelydridae
Má veľkú hlavu s ostrými čeľusťami. Na podhrdlí má mäsité výrastky. Karapax je nízky, hrboľovitý, tmavoolivový až špinavohnedý. Končatiny sú silné, s mohutnými pazúrmi, medzi ktorými sú plávacie blany. Chvost je takmer taký dlhý ako karapax.
Žije v mlákach, bažinách, zátočinách, jazierkach s pomaly tečúcimi vodami; tu prezimúva v bahnitých dnách vôd alebo v dierach na brehu. Vo výnimočných prípadoch sa našla i v nadmorskej výške 1700 m. V severných lokalitách je aktívna skôr cez deň, v južných v noci. Nie je dobrým plavcom.
Živí sa rybami, obojživelníkmi, vtákmi, vodným hmyzom, ale žerie aj mŕtve živočíchy a vo veľkom množstve aj vodné rastliny.
Pári sa od konca apríla do novembra. Samička znáša v priemere 25 - 30 vajec, ktoré zahrabe do piesku blízko vody. Inkubačné obdobie je 70 - 80 dní. Mláďatá majú oveľa svetlejšie zafarbenie než dospelé jedince.
Tieto korytnačky sú pre chov v akvateráriu veľmi zaujímavé vzhľadom, ale aj spôsobom života. Veľmi rýchlo rastú, preto ich treba umiestniť do väčšieho akvaterária s hĺbkou vody 30 cm a malou súšou. Akvaterárium treba mierne zatieniť. V lete ich môžeme premiestniť do jazierka s hĺbkou vody asi 30 - 40 cm.
V zajatí ich kŕmime hovädzím a teľacím mäsom, rybami, mláďatami myší a potkanmi.
Jednotlivé jedince chováme oddelene, pár umiestňujeme spolu iba v období párenia a sledujeme ich správanie. Tieto korytnačky nie je nevyhnutné zazimúvať.
Kajmanky dravé sú veľmi útočné, majú obrovskú silu v čeľustiach, a preto s nimi treba manipulovať veľmi opatrne.
zdroj: SZALAY F. - SZALAYOVÁ H. 1989. Chováme korytnačky. Bratislava: Príroda, 1989. 143s. ISBN 80-07-00045-3