Potrava pre korytnačky

Všetko o potrave pre plazy a obojživelníky, krmive a jeho doplnkoch.

Potrava pre korytnačky

Poslaťod akvarista » Ned 31. Mar 2013 17:43:11

Kŕmenie korytnačiek v zajatí

Zabezpečiť potravu korytnačkám v zajatí nie je až také problematické. Výnimky tvoria len druhy, ktoré sú náročné na osobitnú potravu. Veľká väčšina korytnačiek v zajatí je schopná privyknúť si na náhradnú potravu.

Suchozemským korytnačkám podávame potravu, ktorá je tvorená rastlinnou zložkou: púpava (i kvet), púpavovec, skorocel, agátový kvet, rozličné trávy, šalát, špenát, kapusta, kel, karfiol, kaleráb, reďkovka (i listy), cvikla, mrkva, cukrová repa, uhorky, rajčiaky, tekvica, jablká, hrušky, čerešne, višne, slivky, jahody, maliny, marhule, broskyne, hrozno, melón, ríbezle, egreše, huby. Všetky voľne rastúce rastliny, ako aj ovocie a zeleninu pred skŕmením dôkladne umyjeme. Veľké listy narežeme na menšie kúsky, ovocie a zeleninu strúhame alebo krájame. V zimnom období čerstvé ovocie a zeleninu nahrádzame kompótmi. S obľubou žerú zem, piesok, drobné kamienky, ktoré podporujú trávenie. V teráriách nesmie chýbať ani plytká kameninová nádoba s vodou. Voda nesmie byť príliš studená a musí sa denne vymieňať.

Do zmesi potravy primiešame vitamíny A, B, D, E (dávkovanie závisí od veľkosti a hmotnosti korytnačky). Veľmi dôležitý je vápnik, t. j. rozdrvené kalciové tabletky alebo sépiová kosť. Tieto vitamíny si môžeme u nás kúpiť.

Suchozemské korytnačky kŕmime denne - potravu im dávame do plytkej kameninovej nádoby. Pritom musíme dbať na pestrosť a množstvo potravy, najmä pri tých európskych druhoch, ktoré nechávame prezimovať.

Väčšina suchozemských korytnačiek je aktívna cez deň, preto im potravu podávame ráno. Tým, ktoré sú aktívne večer, podávame potravu v tomto čase.

Väčšina vodných druhov korytnačiek sa živí mäsitou potravou - hovädzie, teľacie mäso, srdce, pečeň, obličky, ryby (menej obľubujú ostriežovité ryby) a filé. Tieto korytnačky kŕmime aj dafniami, larvami komárov, bahenníkmi, dážďovkami, múčnymi červami, vodnými slimákmi (nie z voľnej prírody, ale odchovanými v akváriách), mláďatami myší a potkanov. Niektoré väčšie a dravšie druhy kŕmime aj kurčatami a dospelými myšami. Sú i také vodné korytnačky, ktoré s obľubou žerú sladké vodocie - napr. hrušky, slivky, ringloty, jahody, ale aj šalát a vodné rastliny (Lemna minor).

Podobne ako suchozemským, aj vodným korytnačkám podávame v potrave vitamíny a vápnik. Ak ich však pravidelnejšie kŕmime myšami, rybami, slimákmi, kurčatami, podávanie vitamínov vápnika obmedzujeme.

Občas odporúčame podávať Tabimin, ktorý možno kúpiť v našich predajniach a sépiovú kosť polámanú na kúsky.

Mláďatá do veku 3 rokov kŕmime denne, dospelé jedince trikrát týždenne, ale dosýta. Keď chováme v akvateráriu spolu veľké aj malé druhy korytnačiek pri kŕmení dávame pozor, aby veľké korytnačky neodtláčali malé od potravy, príp. aby ich vážnejšie neporanili. Jestvujú prípady, že veľké jedince odhryzli pri kŕmení malým korytnačkám hlavu. Preto odporúčame chovať v jednom akvateráriu korytnačky približne rovnakej veľkosti.

zdroj: SZALAY F. - SZALAYOVÁ H. 1989. Chováme korytnačky. Bratislava: Príroda, 1989. 143s. ISBN 80-07-00045-3
Obrázok
Niektorí ľudia sú ako akvarijné rybky - stále v pohybe a stále bez cieľa.
Obrázok užívateľa
akvarista
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Ned 27. Máj 2012 18:51:54

Späť na Potrava pre plazy a obojživelníky



Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť