súhlas s akvaristom, viď.
Michalovce: V jazierku Baňa sa udomácnili cudzokrajné korytnačkyzdroj: http://www.enviroportal.sk/clanok/micha ... korytnacky 18.04 2012, TASRV michalovskom jazierku Baňa sa v poslednom období udomácnilo niekoľko jedincov
korytnačky písmenkovej ozdobnej. Aj keď ide o živočíšny druh pochádzajúci z amerického kontinentu, životné podmienky na Zemplíne mu vyhovujú a dokáže tu dokonca aj prezimovať.
Ako TASR informovala Zuzana Argalášová, zoologička zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, korytnačky písmenkové ozdobné žijúce v jazierku Baňa vypustili do voľnej prírody pravdepodobne ľudia, ktorí ich pôvodne chovali vo svojich domácnostiach.
"V 80. rokoch 20. storočia sa tieto korytnačky predávali veľké asi ako desaťkorunáčky. Postupne však dorástli a chovatelia prestali zvládať ich chov, nakoľko bolo korytnačkám potrebné každodenne meniť vodu a pravidelne ich kŕmiť," priblížila zoologička.
Mnohí chovatelia sa v tejto súvislosti korytnačiek zbavili ich vypustením do najbližších riek či vodných nádrží. Keďže ide o vitálne živočíchy, ktoré nemajú prirodzeného predátora, vo voľnej prírode prežívajú bez väčších ťažkostí, čoho dôkazom je aj sedemčlenná kolónia korytnačiek obývajúcich spomínané jazierko v Michalovciach.
"
Od apríla 2007 platí zákaz dovozu a chovu viacerých cudzokrajných druhov zvierat, medzi ktoré patrí aj korytnačka písmenková ozdobná. Zákaz chovu však neplatí pre doteraz zaregistrované jedince. Tie môžu chovať ľudia aj naďalej," vysvetlila zoologička s tým, že v predajnej sieti sú v súčasnosti dostupné iba druhy týchto vodných živočíchov, ktoré by už po vypustení vo voľnej prírode neprežili.
Cudzokrajné korytnačky sú po zime, ktorú strávia zahrabané na dne jazera, prvýkrát viditeľné na brehoch Bane v týchto dňoch, keď sa vyhrievajú na jarnom slnku. Keďže ide o nášho nepôvodného živočícha, na Slovensku sa zvykne odchytávať. "Tento druh nemá čo v našej faune robiť," podotkla Argalášová s tým, že odchytené zvieratá za účelom ich ďalšieho chovu prevážajú do bojnickej zoologickej záhrady. Jediným pôvodným druhom korytnačky žijúcim na Slovensku vo voľnej prírode je
korytnačka močiarna.
Korytnačka písmenková začína v prírode robiť problémyzdroj: http://www.24hod.sk/korytnacka-pismenko ... 28890.html 07. apríla 2007, SITAKorytnačka písmenková ozdobná, ktorá bola privezená do obchodov na Slovensko v 80 -tych rokoch sa dnes voľne vyskytuje v našej prírode a začína robiť problémy. "
Táto korytnačka je predátorom. Konzumuje iné živočíchy od vodných bezstavovcov až po stavovce. Žerie napríklad žubrienky, ale aj dospelé jedince žiab, ktoré sú u nás chránené," povedal dnes pre agentúru SITA zoológ Štátnej ochrany prírody Roman Rajtar. Korytnačka písmenková ozdobná sa zároveň stala konkurentom v boji o potravu pre niektoré naše plazy, napríklad užovku obojkovú.
Korytnačka písmenková ozdobná sa dala v 80 - tych rokoch u nás bežne kúpiť v obchodoch. "Malá korytnačka nebola väčšia ako desaťkorunáčka. Po troch rokoch však dosiahla veľkosť 15 centimetrov a štvorročné už merajú 20 centimetrov," uviedol Rajtar. Takáto veľká korytnačka už potrebovala dennú starostlivosť, akou je okrem kŕmenia aj každodenná výmena vody. "Keď sa chovatelia o takéto korytnačky nedokázali postarať vypustili ju do prírody. Prvé kusy sa našli v roku 1989," povedal Rajtar.
Uvedená korytnačka sa vyskytuje najmä v blízkosti veľkých miest. "Je to v okolí Bratislavy, Nitry, Zvolena, Banskej Bystrice, Košíc a Prešova," informoval Rajtar Najlepšie podmienky na prežitie zimy má však najmä v nížinách. "Na naše podnebie si privykla. V Amerike sa vyskytuje od Kanady až po Mexiko," uviedol.
Vo voľnej prírode sa podľa oficiálnych údajov vyskytuje 500 korytnačiek písmenkových ozdobných. "Dá sa však predpokladať, že sú ich tisíce. Ich presný počet je ťažké odhadnúť, pretože žije skrytým životom najmä vo vode. Na breh vylieza len, aby sa ohriala na slnku," povedal Rajtar.
Na problém korytnačky písmenkovej ozdobnej už reagovala aj slovenská legislatíva. Jej dovoz bol zakázaný ešte v roku 2001. Následne v roku 2005 bola zakázaná aj držba tohto druhu korytnačky. "Dnes sú v predajniach iné druhy korytnačiek, ktoré nie sú natoľko vitálne a zimu vo voľnej prírode by neprežili," dodal Rajtar.